Údaje od platební karty skončí u podvodníků: Takhle jednoduše vám falešná dopravní společnost vybílí účet

Prodej věcí, které už se nám nehodí, ale mohly by ještě posloužit někomu jinému, je na internetu velmi oblíbená věc. Hrozí však riziko, že narazíte na podvodníky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na internetu se stále častěji množí případy, kdy podvodníci okrádají důvěřivé lidi. Nejedná se přitom o žádné malé částky, v několika případech třeba na jihu Čech podvodníci dokonce získali i několik milionů korun. Psal o tom web iDnes. Policie přitom před internetovými podvody varuje opakovaně.

Nikdy neposkytujte své citlivé údaje

Nemusí přitom jít jen o prodej zboží. O tom, že se přílišná důvěřivost nevyplácí, se přesvědčila například žena z Prachaticka, která si na internetu vyhledala společnost nabízející možnost investování do kryptoměny. Následně zástupci společnosti umožnila vzdálený přístup do počítače a po menších částkách mu naposílala přes 3,5 milionu korun. O peníze přišel i muž, který chtěl na internetu prodat kolečkové brusle za 850 korun. Psal o tom web Krimi – Plzeň.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Nejenom podvody přes e-maily a sociální sítě, podfukáři se snaží lidi podvést i přes SMS zprávy a telefon

Během komunikace zaslal pachatel prodávajícímu odkaz, díky kterému mělo dojít k dokončení a zaplacení prodeje přes kurýrní službu. Poškozený v uvedeném odkazu vybral příslušnou banku a došlo k přesměrování do internetového bankovnictví prodávajícího, kde vyplnil přihlašovací údaje ke svému účtu a přihlášení potvrdil. Pachatel pak díky získanému přístupu k internetovému bankovnictví provedl z účtu poškozeného neoprávněně tři bankovní transakce ve výši 75 tisíc korun, 20 tisíc korun a 5 tisíc korun.

Podvodníci jsou také na Aukru

Oči pro pláč zbyly i ženě z Havlíčkobrodska, která se rozhodla, že přes internet prodá bundu. Nabídla ji za tři stovky. Šikovný podvodník však prodávající okradl o 16 tisíc korun. Informoval o tom web Deník.Pachatel začal se ženou komunikovat a následně jí zaslal e-mail s odkazem na stránky vypadající jako stránky společnosti přepravující zásilky. Ze ženy tak pachatel vylákal údaje k platební kartě,“ popsala případ policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Je tak více než jasné, že lidé, vydávající se za dopravní společnosti mohou očividně velmi jednoduše vylákat z lidí přístupové údaje k jejich platební kartě. Vybílení celého účtu je pak jenom otázka minut. Je proto důležité zkontrolovat si pravost odkazu, případně samotných stránek. Pokud mají lidé podezření, že je daný odkaz falešný, neměli by na nic klikat.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé by si měli dát při prodeji věcí přes internet velký pozor

Před podvodníky varuje také on-line tržiště Aukro. Zneužívají totiž platbu přes Aukro, kterou web prosazuje jako nejbezpečnější možnost, jak nakupovat a prodávat zboží. Psal o tom web Novinky. V rámci této platební metody totiž nabízí garanci vrácení peněz.

Pod hlavičkou on-line tržiště jsou také zasílána falešná potvrzení o provedení platby a výzvy k odeslání zboží. „Takovou zkušenost mám bohužel taky. Prodávala jsem na internetu věci po dceři. Kupující pak však po mně chtěla údaje o mém bankovním účtu a CVV kód, takže jsem to celé ukončila,“ řekla Událostem247 Marcela Holoubková z Olomouce.

Setkali jste se někdy s podobným podvodem na internetu? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články