Za předjíždění aut vám hrozí, že přijdete o řidičák. Stačí jeden špatný manévr a policie vám je v patách

Předjíždění na silnicích má jasná pravidla, která by měli řidiči dodržovat. Za jejich porušení jim totiž hrozí přísné tresty.

i Zdroj fotografie: AdmiralCZ / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Předjíždění je pro mnoho řidičů na denním pořádku. Nutností je zejména v případech, kdy motoristé na silnicích potkají třeba zemědělskou techniku či cyklisty, kteří jedou obvykle velmi pomalu. Lidé by si však měli dávat dobrý pozor, na kterých místech se do předjíždění aut či jiných dopravních prostředků pouští. Stačí totiž jeden špatný manévr a policie je jim v patách. Kromě pokuty pak dokonce hrozí, že mohou přijít i o řidičák.

I předjíždění má jasná pravidla

Na českých silnicích se lze setkat hned se dvěma způsoby značení, jež omezují předjíždění. Prvním z nich je plná čára, druhým pak značka zakazující předjíždění. Mnoho řidičů se však často řídí především prvním zmíněným pravidlem a jsou tak přesvědčeni, že v přítomnosti přerušované čáry na vozovce mohou bez obav předjíždět. To však zdaleka vždy není pravda. I v těchto případech totiž existují situace, kdy se lidem tento manévr může vymstít.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Předjíždění zakazuje plná čára anebo značka Z8kaz předjíždění

Jak upozorňuje web Autosalon, existují okolnosti, kdy je na asfaltu sice nakreslená přerušovaná čára, zároveň ale u silnice stojí dopravní značka zakazující předjíždění. „Znamená to, že v jednom směru je předjíždění možné, proto je tu přerušovaná čára, v druhém je to však z bezpečnostních důvodů zakázané, proto je zde značka zakazující předjíždění,“ vysvětlil pro web Autosalon instruktor autoškoly Radek Vrtal.

Ačkoli obvykle se taková situace řeší dvojitou čarou, kdy z jedné strany je čára přerušovaná a z druhé plná, v Česku se lze na mnoha místech setkat i s výše popsaným případem. To ale může být pro mnohé řidiče matoucí a způsobovat na silnicích nepříjemné situace. Pokud lidé situaci nepřečtou správně, hrozí jim pak dokonce nemalá pokuta. Od příštího roku, kdy se změní pravidla bodového a pokutového systému se může sankce za porušení zákazu předjíždění vyšplhat až na 5500 korun či mohou policisté řidičům udělit 6 trestných bodů, připomíná web Měšec.

Výjimky existují i pro předjíždění zprava

Zejména na dálnicích se mohou řidiči setkat s takzvaným podjížděním, tedy předjížděním zprava. Takové chování řada lidí odsuzuje, neboť mnohdy může být velmi nebezpečné. Jak navíc uvádí server AutoWeb, podle zákona se mimo obec smí jet pouze vpravo a předjíždět jen zleva. I pro tyto případy ale existují výjimky.

Konkrétně se jedná o situaci, kdy motoristé vjíždí na dálnici a využívají k tomu připojovací pruh. V tu chvíli mohou jet řidiči v bočním pruhu i vyšší rychlostí, než motoristé na dálnici. Nejedná se však o klasické předjíždění a jak tedy radí web Autotrip: „Klidně jeďte rychleji než ostatní – od toho tu připojovací pruh je, a nelekejte se, že jste ostatní předjeli“.

Druhý případ, kdy je předjíždění zprava v pořádku se pak týká jízdy v obci. Jak totiž upozorňuje server AutoWeb, v obci mohou auta jezdit ve kterémkoli pruhu, a tedy i v jakémkoli z nich předjíždět. Třeba na víceproudých silnicích ve velkých městech tak řidiči v pravém pruhu mohou běžně jet rychleji než ti v levém. Rozhodně ale v takovém případě nemusí zpomalovat a klidně mohou auta v levém pruhu předjet.

Setkali jste se někdy s tím, že na silnici byla přerušovaná čára a zároveň značka Zákaz předjíždění? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články