Jak se zajistit na důchod řeší v poslední době mnoho Čechů. Spoléhat pouze na státní penzi už totiž v budoucnu nejspíš nebude stačit.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Důchodový systém v poslední době prochází turbulentními změnami. Většina z nich přitom Čechy ovlivní negativně. Především pak ty, kterým do penze zbývá ještě mnoho let. Kvůli vládním opatřením totiž důchody v budoucnu porostou daleko pomaleji než dosud, informovaly nedávno Události247. Pokud tedy lidé nechtějí na stáří třít bídu s nouzí, nezbyde jim nic jiného než se zajistit po svém.
Češi by se měli řídit těmito radami
Mnoho odborníků radí nespoléhat se pouze na státní důchod. Ten totiž dost možná nebude dostatečný. Zejména pak, pokud si lidé budou chtít i v důchodu udržet svou stávající životní úroveň. Rozhodně se proto vyplatí začít si průběžně odkládat část vydělaných peněz již v době pracovního života a zajistit si tak na důchod dostatečně velký finanční polštář. Následně by pak lidé měli tyto peníze také zhodnocovat. Na důchod totiž nestačí jen spořit, ale je nutné rovněž investovat, píše web Novinky.
Chtělo by se tak říct, že každý, kdo dodrží toto staré ekonomické pravidlo, může být v důchodu milionářem. Nic ale není tak snadné, jak se zdá. Jak píše web Kurzy, je důležité zvážit hned několik faktorů. V první řadě by lidé měli kalkulovat s tím, kdy do důchodu půjdou a kolik let předpokládají, že v něm stráví. Rozmyslet by si pak měli také to, jaký měsíční příjem v důchodu očekávají.
Potřeby lidí jsou individuální
I přesto však existuje jednoduché pravidlo, jak si důstojnou penzi zajistit. „Když mi je 40 let a vím, že do důchodu půjdu asi za dvacet let a že průměrná doba v důchodu je také dvacet let, tak se můžu podívat, kolik bude můj státní důchod. A kolik budu potřebovat na to, abych si udržela nějaký důstojný životní standard. Když vidím, že budu každý měsíc potřebovat třeba tři, čtyři nebo pět tisíc korun, tak právě to je ta samá částka, kterou bych si minimálně měla odkládat,“ cituje web iRozhlas Janu Brodani, která vede Asociaci pro kapitálový trh.
Důležitost včasného odkládání peněz pak dokládá i web Novinky. Lidé by si však měli vhodně vybrat, jaké formy zhodnocení zvolí. Zatímco spořicí účty či termínované vklady jsou vhodné spíše pro krátkodobé uložení peněz, pro delší horizont jsou pak lepší spíše investiční produkty. Lidé by však určitě tuto důležitou součást přípravy na stáří neměli podcenit. Zdá se totiž, že na stát se dost dobře nedá spolehnout a Češi upínající se na státní penzi by snadno mohli zůstat na mizině.