Zákaz používání internetu v práci: Dělají si z nás už srandu? Nehoráznost

Pro mnohé zaměstnance je zcela běžné, že v práci využívají internet také k osobním účelům. To se však již brzy pro mnohé změní.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Využívání internetu je v dnešní době nezbytná součást naprosté většiny kancelářských prací. Asi každý však méně či více často využije počítač také k tomu, aby si v pracovní době vyřídil osobní záležitosti či si jen surfováním na internetu na chvíli odpočinul. Některým zaměstnancům však tato možnost už brzy skončí. Důvodem přitom není ani tak zamezení prokrastinaci.

Je tohle v dnešní době vůbec možné?

Ke striktnímu omezení internetu na stolních pracovních počítačích se překvapivě rozhodla globální technologická společnost Google, která provozuje také jeden z nejznámějších internetových vyhledávačů. Podle informací webu CNBC se jedná o reakci na rostoucí bezpečnostní hrozby a snahu o zachování důvěrnosti podnikových informací. Omezení internetového přístupu je zaměřeno pouze na některé pracovníky, především ty, kteří mají přístup k citlivým datům a informacím.

iZdroj fotografie: The Pancake of Heaven! / Creative Commons / CC BY-SA
Pilotní program omezující některým zaměstnancům přístup k internetu na stolních počítačích spustila firma Google

Google tento krok ospravedlňuje nutností chránit data svých uživatelů před potenciálními kybernetickými útoky, dodává web CNBC. Ačkoli bezpečnostní důvody pro zákaz používání internetu v práci mohou být pro někoho pochopitelné, mezi pracovníky si toto opatření nejspíš příliš příznivců nenajde. Mnozí to považují za nehoráznost a v duchu se ptají, jestli si z nich snad už zaměstnavatel nedělá srandu.

Své zaměstnance omezuje i Samsung

Také tato světoznámá firma přistoupila k poměrně kontroverzním krokům. Jak totiž informuje web Novinky, svým zaměstnancům se rozhodla zakázat používání chatbotu umělé inteligence ChatGPT. Podobně jako u Googlu, také zde má být důvodem bezpečnost. Konkrétně se společnost odvolává na obavy z úniku důvěrných informací. Oblíbený chatovací robot by prý mohl být potenciálně zneužit ke shromažďování a šíření citlivých dat.

V reakci na tyto zprávy lze očekávat, že podobná opatření týkající se přístupu k internetu a používání různých komunikačních platforem začnou přijímat také další společnosti. Výjimkou nemusí být ani Česko. Mnozí lidé si tak již brzy dost možná v práci své osobní záležitosti jen tak nevyřídí. A to třeba ani na telefonu. Jak totiž dodává web Finance, zákaz používání mobilních telefonů v pracovní době „není v rozporu se zákoníkem práce“.

Vadilo by vám, kdybyste měli v práci zákaz používání internetu? Napište nám, co si o nařízení myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články