Až 97 200 korun od státu: Lidé v nouzi by si měli urychleně ověřit, zda mají na peníze nárok

Lidé, kteří se dostanou do mezní nouzové situace, jsou často na pokraji zoufalství. Pomoci jim však může stát, a to v podobě vyplacení finanční podpory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Do nouzové situace se může dostat každý z nás. Ačkoli člověk se může snažit problémům předcházet, reálně stejně není schopen předvídat veškerá rizika. Finanční tíseň může lidi potkat z nejrůznějších důvodů, jako je třeba vážné onemocnění, nečekané finanční potíže, vyhoření nebo zatopení domu či přírodní katastrofy. Ty ostatně mohou nastat i v Česku, jak před 2 lety ukázalo tornádo na jižní Moravě. V takových chvílích je zde pro postižené pomoc od státu. Pokud se tedy lidé do nouzové situace dostanou, měli by si urychleně ověřit, zda mají na peníze nárok.

Pomoc v řádech desetitisíců korun

Vedle pravidelných sociálních dávek existuje v Česku také systém rychlé finanční podpory v krajních situacích známý jako mimořádná okamžitá pomoc (MOP). Mnoho lidí o této možnosti přitom dost možná ani neví. V kritických chvílích už pak často nemají energii veškeré náležitosti zjišťovat. Možností, při kterých stát lidi v nouzi podpoří, je přitom hned několik. České úřady rozčleňují podporu do celkem 6 oblastí.

iZdroj fotografie: Tadeáš Bednarz / Creative Commons / CC-BY-SA
Tornádo 2021 na Břeclavsku

V již zmíněných případech živelných pohrom, požárů či ekologických katastrof mají Češi nárok na pomoc až ve výši 72 900 korun, uvádí web Ministerstva práce a sociálních věcí. Další oblasti podpory jsou například situace, kdy lidé nemají dostatek peněz k nákupu či opravě předmětů dlouhodobé potřeby nebo jsou ohroženi sociálním vyloučením. Vůbec nejvyšší podporu čítající až 97 200 korun pak mohou od státu získat Češi, které zasáhla jiná nepředvídatelná událost, kvůli které jim hrozí třeba ztráta bydlení, dodává na svém webu Ministerstvo práce a sociálních věcí.

O výši podpory rozhodují úředníci

Jak totiž dodává web Kurzy „na mimořádnou okamžitou pomoc nemá žadatel automatický nárok, o vyplacení a výši dávky rozhodují pracovníci úřadu podle konkrétní situace každého žadatele“. Nadále tak platí, že lidé by měli dělat vše pro to, aby se do nouzových situací nedostávali. Ačkoli příslib pomoci od státu v podobě příspěvků existuje, nic není jisté. Lidé tak snadno mohou zjistit, že kvůli nesplnění některé ze sady konkrétních podmínek na peníze nárok nemají.

Na závěr se ještě pro srovnání podívejme na systém, který mohou lidé v nouzi využít třeba v sousedním Polsku. Konkrétně zde zájemci mohou získat například sociální dávku známou jako trvalý příspěvek, která může dosahovat až 719 polských korun, píše web InteriaBiznes. To jsou v přepočtu na českou měnu necelé 4 tisíce korun. Jedná se sice o dávku dlouhodobějšího charakteru určenou pro mírně odlišné okolnosti než MOP. Její hlavní zaměření je však podobné, a sice pomoci lidem v krajní nouzi.

Dostali jste se někdy do nouzové situace, kterou doprovázela i finanční tíseň? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články