Žena přelstila obchodní řetězce a platí za všechno méně, než musí. Podvod, nebo díra v systému?

Vysoké ceny a inflace mnoho lidí přiměly k tomu, že začali vymýšlet různé triky, jak víc ušetřit. Jejich vynalézavost někdy opravdu nezná mezí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Události247 nedávno informovaly o tom, jak Češi vyzráli například na samoobslužné váhy. Stačí, když si naváží například méně zeleniny, než pak skutečně mají v pytlíku. Pokladní tak při markování na pokladně při kontrolním převážení zboží zjistily i 30 korun rozdíl oproti skutečné ceně.

Místo avokáda si naúčtovala cibuli

Zákazníci však podvádějí po celém světě. Psali jsme také o tom, že například v Německu si 37letý muž kupoval v obchodě sýr se slevou. Pracovník ostrahy si naštěstí všiml toho, že slevový štítek přelepil z jiného zboží. Muž vinu popřel, ale později se na policejní stanici ke všemu přiznal a vyvázl s pokutou a podmíněným trestem. Na další případ krádeží upozornila žena z Austrálie, jejíž kamarádka si takto levně pořizovala jídlo. Psal o tom web TN.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvody ze strany zákazníků jsou poměrně časté především u samoobslužných pokladen

Žena měla strach, aby její známá neskončila ve vězení. „Kamarádka mi řekla, že když používá samoobslužnou pokladnu v obchodě, pravidelně si naúčtuje dražší zeleninu, například avokádo, jako hnědou cibuli. Říká, že nejde o krádež, protože stále za něco platíte a že supermarkety do svých cen započítávají náklady na podvody,“ uvedla pro web News.

Právě web News každý týden publikuje sloupek „Sisters in Law“. Dvě sestry, advokátky, v něm lidem odpovídají na nejrůznější právní dotazy. „Její podvodné jednání spočívající v úmyslném nezaplacení plné ceny je v rozporu se zákonem,“ odpověděly právničky.

Nejvíce se krade jídlo a drogerie

V České republice by za podobné jednání lidem hrozil postih. „Ve chvíli, kdy je to úmyslné jednání, jedná se o přestupek proti majetku. Je to úplně stejné, jako kdybyste prošli a měli schované avokádo. Protože naúčtovat si cibuli a vzít si avokádo je krádež,“ vysvětlil pro TN mluvčí Policejního prezidia České republiky David Schön. Přestupky proti majetku upravuje zákon č. 251/2016 Sb., a to konkrétně paragraf 8. Hrozí pokuta až několik desítek tisíc korun.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
V Česku se mezi nejčastější krádeže v obchodech řadí ty, kdy si lidé odnášejí nezaplacené potraviny

V Česku se navíc krade ve velkém. Web SOCR napsal, že podle zprávy společnosti SSI Group, která zajišťuje ostrahu v obchodních centrech po celém Česku a také podle policejních statistik, je krádeží v obchodech za prvních pět měsíců letošního roku o 30 % více než ve stejném období roku předchozího. Nejčastěji jde o krádeže potravin, drogerie, parfumerie a oblečení. Podle odborníků některé lidi dohnaly k tak zoufalému činu prudce se zvyšující ceny. „Já bych se bála, určitě by to na mně bylo poznat,“ řekla Událostem247 Jana Pokorná z Brna.

Co si o podobné praktice myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články