Nakoupili jste někdy v jednom z těchto obchodů? Ani si toho nevšimnete, ale přijdete kvůli tomu o všechny peníze

Pokud rádi nakupujete na internetu, dejte si pozor, ať nenaletíte podvodníkům. Je to až překvapivě snadné.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ekonomická situace mnoha českých domácností v současné době není v té nejlepší kondici a lidé tak skutečně nemají peněz na rozhazování. O to bolestnější pak pro ně může být, když naletí podvodníkům a o své poctivě vydělané peníze, kterých už tak nemají nazbyt přijdou. Bohužel, těchto případů v poslední době přibývá. A co je na tom nejhorší, lidé si toho často ani nevšimnou. Obchodů, kde takové nebezpečí hrozí je celá řada.

Nakupování v některém z těchto obchodů se vyhněte

Nebezpečí na lidi číhá na nejrůznějších e-shopech. Internetových obchodů v poslední době přibývá a spolu s tím také různých podvodů. O tom, jak snadné může být podvodníkům naletět informuje web Deník, který popisuje příběh pana Františka. Ten chtěl koupit dárek pro svého malého syna. Zboží objednal z e-shopu nabízejícího produkty z USA, přičemž ceny byly velmi lákavé. Po zaplacení a uplynutí 2 týdnů však zboží nedorazilo a na kontakty nikdo nereagoval.

Že nárůst množství těchto podvodných obchodů je skutečně enormní dokládá i Česká obchodní inspekce. Podle ní vznikají potenciálně podvodné e-shopy v podstatě denně, píše web ČT24. Tento fakt lze vidět také na webu ČOI, kde skutečně prakticky každý den přibude nový záznam o rizikovém internetovém obchodu. Pokud jste tedy v některém z těchto obchodů nakoupili, možná se s objednaným zbožím a penězi můžete rovnou rozloučit.

Klíčové je znát majitele e-shopu

Varovným signálem, že něco není v pořádku může být to, že na webu obchodu není uveden skutečný majitel. Pakliže tedy nelze nikde dohledat jeho jméno, adresu či další kontaktní údaje, měli by se lidé těmto obchodům raději obloukem vyhnout. „Klíčové pro spotřebitele, který se rozhodne nakupovat na internetu, je, aby opravdu přesně věděl, s kým uzavírá svůj obchodní vztah. Aby znal, kdo je ten, u koho bude případně uplatňovat svoje práva,“ uvedl pro web ČT24 mluvčí ČOI František Kotrba.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Varovným signálem může být i to, že e-shop nenabízí možnost platby na dobírku a peníze požaduje předem

Mezi tyto případy patří i mnohé asijské e-shopy, o nichž již dříve informovaly Události247. Ačkoli se tváří jako české, ve skutečnosti majitelé těchto obchodů sídlí v úplně jiných zemích. A dovolávat se zde českých zákonů pak může být boj s větrným mlýny. Pokud si tedy lidé nedají pozor, mohou tak snadno přijít o všechny své peníze.

Nakupujete rádi na internetu? Podělte se s námi o své zkušenosti s e-shopy v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články