Pro mnohé zaměstnance je režim pracovní doby jasně daný a jen těžko si dovedou představit, že by se to mohlo změnit. Vše je ale možné.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Lidé, kteří jsou zaměstnaní mají pracovní dobu obvykle jasně danou. Standardní režim od pondělí do pátku, kdy každý den v práci stráví zhruba 8 hodin je většině Čechů dobře známý. Co ale, kdyby se tento zavedený stereotyp změnil? A třeba tak, že by lidé pracovali o jeden den méně? I když se to možná mnohým může zdát jako z říše snů, v mnoha firmách již tento koncept testují.
3 dny volna, 4 dny v práci
V poslední době experimentuje stále více společností s konceptem čtyřdenního pracovního týdne. A to nejen v zahraničí, ale i v Česku. Jak píše web Deník, některé firmy již tento koncept testují. To ostatně odpovídá i poptávce pracovníků. Podle průzkumu agentury Ipsos by možnost trávit v práci jen 4 dny uvítalo 60 procent Čechů, píše dále web Deník.
Výhod je přitom podle zastánců celá řada. Mnoho společností se domnívá, že pokud budou zaměstnanci mít více volného času a budou spokojenější, jejich produktivita se zvýší, což prospěje i zaměstnavatelům. „Lidé pak žijí plnější život, nevyhoří,“ cituje web Novinky šéfa kariérní platformy Welcome to the Jungle Jan Klusoň.
Jak to probíhá v praxi si vyzkoušely i desítky firem ve Velké Británii, které se zapojily do experimentu čtyřdenního pracovního týdne. Jak vyplývá z webu Newstream, výsledky této studie jsou v mnoha ohledech nad míru pozitivní. Přes 70 procent pracovníků uvedlo, že díky tomu cítí menší vyhoření a k tomu se mnohým firmám také za dobu experimentu zvýšily příjmy.
Kolik lidé dostanou zaplaceno?
V principu by se měl snižovat pouze čas strávený v práci. Mzda by ale měla zůstat totožná. Způsobů, jak koncept pojmout je ale více. Podle Klusoně existují 2 základní možnosti provedení. První je varianta, že lidé musí odvést stejný výkon a v práci strávit i tak 40 hodin, pouze si toto penzum mohou odpracovat intenzivněji ve 4 dnech. „Druhý způsob, kterého jsem větší zastánce, hledá efektivnější cestu, netlačit na těch 40 hodin týdně,“ dodal Klusoň pro server iRozhlas.
Faktem nicméně je, že ne všude je možné tento způsob práce aplikovat a velké části pracovníků se tedy tato novinka určitě nedotkne. Například firma Geis v Česku se k tomuto kroku rozhodně nechystá. Jak ostatně web Novinky cituje personalistu firmy Jaroslavu Šindelářovou: „Čtyřdenní pracovní týden není v našich provozech reálný,“ řekla.