Pokud vlastníte nějakou nemovitost nebo pozemek, neměli byste každý rok zapomínat na jednu velmi důležitou věc.
Každý, kdo v roce 2023 nabyl koupí, darováním, či zděděním do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku, musí podat daňové přiznání z nemovitých věcí do 31. ledna 2024. Tam mu spočítají, kolik je potřeba zaplatit a domů pošlou složenku s danou částkou. Píše o tom web Finance. Daň z nemovitosti je majetkovou daní, kterou upravuje zákon o dani z nemovitých věcí.
Splátka se dá i rozložit
Pokud se u majitelů nemovitostí nic nezmění, další rok jim přijde stejná složenka na stejnou částku automaticky. Pokud byste na nemovitosti provedli nějaké změny, opět musíte v následujícím roce podat nové daňové přiznání. Přiznání musíte podat i v případě prodeje či darování nemovitosti, jestliže vlastníte ještě další nemovitosti v daném kraji, píše dále web Finance. Formuláře najdete na webu Finanční správy.
Daň z nemovitostí musí být zaplacena do 31. května. Pokud však daň z nemovitých věcí přesáhne 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. Splatnost první splátky je 31. května a splatnost druhé potom 1. prosince, radí web Finance. Kdyby se stalo, že daň zapomenete zaplatit do 1. června, finanční úřad většinou pár dnů počká a nebude vám stanovovat penále, ani úroky z prodlení. Musíte však daň z nemovitosti zaplatit do konce prvního červnového týdne.
Při zpoždění platby hrozí pokuta
V případě, že se s platbou zpozdíte déle, vám už finanční úřad vyměří penále, které činí 0,05 procenta stanovené daně za každý následující den prodlení. Nejvýše to však může být 5 procent stanovené daně, což je maximálně 300 tisíc korun. „Minulý rok jsme koupili dům na okraji Brna, takže jsme se k dani museli přihlásit. Podle výměry domu a pozemku budeme platit 1410 korun ročně,“ uvedla pro Události247 paní Romana.
Pokud jste naopak dosud nemovitost vlastnili a každoročně platili daň, ale k 1. lednu nového roku už nejste jejím majitelem, je třeba tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu, abyste daň nadále neplatili. Není na to žádný konkrétní formulář. Stačí jen obyčejné oznámení napsané na počítači nebo rukou, které nejpozději do 1. února doručíte svému správci daně, radí web Dostupný advokát.