Doba Československaé je sice již dávno pryč. Některé předměty z těchto let však mohou mít i dnes velmi vysokou cenu.
Tuzexové poukázky už si pamatují jen lidé ze střední až starší generace. Jednalo se o speciální platidlo používané v socialistickém Československu, které sloužilo k nakupování v obchodech Tuzex. Zde se dalo sehnat tehdy velmi žádané a vzácné zboží ze západu, které nebylo v běžných obchodech dostupné. Dnes si již sice lidé za tyto poukázky nic nekoupí. To ale ještě neznamená, že nemají žádnou hodnotu.
Pro sběratele jsou tuzexové poukázky velmi cenné
Tyto poukázky, kterým se říkalo také bony, jsou dnes velmi žádaným artiklem mezi sběrateli. Obzvlášť pak pokud se jedná o nějaké výjimečné kusy. Dokládá to předloňská dražba 50haléřového bonu, o níž píše server TN. Jednalo se o bon z vůbec první emise tuzexových poukázek z roku 1959.
Jak moc si této poukázky sběratelé cení dokládá částka, za kterou se nakonec bon prodal. Ačkoli vyvolávací cena byla pouhých 10 tisíc korun, výsledná částka se dostala až na 1 260 000 korun. Pokud by tedy snad někdo náhodou měl toto platidlo doma, může na jeho prodeji ohromně vydělat.
Žádaná jsou i další platidla
Nejen tuzexové poukázky, ale také staré mince a bankovky mohou mít pro sběratele velkou hodnotu. A nemusí nutně pocházet jen z doby ČSSR. Události247 například v minulosti psaly o vzácné 10korunové minci z roku 1993. Její hodnota může dosahovat i více než půl milionu korun. Zajímá vás proč? Jedná se o původní návrh mince, který se od té dnešní mírně liší, například ve velikosti písmen nápisu kč.
A velké bohatství se skrývá také v některých dvacetikorunách. Konkrétně v těch, které mají na obou stranách chybně vyražen rub, přičemž lícová strana zcela chybí. Kvůli tomu tak není možné ani snadno určit rok jejich vzniku. I cena této mince pak může dosahovat bezmála půl milionu korun, jak informovaly Události247.