Ceny energií neustále rostou, a tak někteří jedinci přemýšlí nad tím, že by snad letos vůbec netopili. Takové rozhodnutí však s sebou může přinést spoustu problémů.
Vzhledem k ceně energií není divu, že mnoho jedinců přemýšlí nad tím, že by letos vůbec nezapnuli topení. Šetří se, kde se může, a pokud mají někteří na úkor zimy v bytě ušetřit, rádi to udělají a přestanou topit. Mnozí si mylně myslí, že když budou topit méně, či dokonce vůbec, ušetří pohádkové peníze. Opak je bohužel pravdou. Takové rozhodnutí může mít velké následky, které nakonec finančně vyjdou mnohem hůře, než kdybyste celou zimu topili „na pětku“. Podle webu iDnes se netopit vůbec nevyplatí.
Pozor na teplotu v bytě
Otázka, zda lze v zimních měsících úplně vypnout radiátory a přestat vytápět byt, není pouze praktická, ale i právní. Česká legislativa stanovuje pravidla, která upravují vytápění v bytových domech, a jejich nedodržení může mít nepříjemné následky. Ty pak v konečném výsledku vychází finančně mnohem hůře, než topit celou zimu naplno. Je proto důležité udržovat v bytě předem určenou teplotu.
Vyhláška č. 194/2007 Sb. jasně stanovuje, že během topné sezóny by mělo být v obytných prostorách zajištěno vytápění na úroveň odpovídající tepelnému komfortu. Odborníci pro obytné místnosti doporučují teplotu pohybující se mezi 20 a 22 °C. Doporučená teplota pro temperování je pak obvykle alespoň 16 °C. Rozhodnout se netopit a nezapínat topení skutečně není dobrý nápad. Nejen že nízká teplota může poškodit celý byt, ale také sousední jednotky a společné prostory, což vás v konečném výsledku může přijít skutečně draho.
Nízká teplota je špatná
Představa toho, že nebudete topit a ušetříte peníze, je skutečně pěkná, avšak zcela nereálná. Pokud bude v bytě zima, může dojít k narušení stavebních materiálů nebo zamrznutí rozvodů. Podle občanského zákoníku musí nájemce či vlastník užívat byt tak, aby nezasahoval do práv ostatních obyvatel domu a nenarušoval podmínky k jejich nerušenému bydlení.
I když nebudete celou zimu topit, za vytápění rozhodně platit nepřestanete. Vyhláška č. 269/2015 Sb. stanovuje, že náklady na vytápění se dělí na dvě složky – základní a spotřební. Základní složka tvoří 30–50 % celkových nákladů a je rozpočítávána podle podlahové plochy bytu, zatímco spotřební složka závisí na skutečně spotřebovaném teple. Nakonec byste platili tak či tak. Každopádně vypnout topení vzhledem k zákonu není ani možné, protože obyvatelé mají povinnost byt temperovat.