Pozor: Každému seniorovi, kterému přišla tahle SMS zpráva hrozí, že během chvíle přijde o všechny své peníze

Praktiky podvodníků se rozšířily o nový druh podvodu. Probíhá skrze SMS zprávy a využívá citových vztahů obětí k jejich vlastním dětem.

i Zdroj fotografie: وليد جعفر / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Senioři jsou dlouhodobě oblíbeným terčem mnoha podvodníků. Sází především na jejich důvěřivost a často i na nedostatek zkušeností s moderními technologiemi, píše web Policie ČR. Aktuálně by se nejen senioři měli mít na pozoru před tímto novým typem podvodných SMS zpráv, které se Českem šíří.

SMS zprávy tvářící se jako by je psala rodina

Nová taktika podvodníků spočívá v tom, že se vydávají za děti lidí, kterým SMS zprávy píšou. Jedná se o velmi zákeřnou praktiku, které mnozí lidé, zejména pak senioři podlehnou. Pomoc vlastním dětem je pro řadu z nich naprosto zásadní a často se tak ani nestihnou zamyslet, zda je zpráva skutečně pravá. Jak píše web iDnes, například na Jičínsku a Trutnovsku již takto zločinci lidi připravili o 160 tisíc korun a případy tam řeší policie.

Přišla vám na telefon tato SMS zpráva? Můžete kvůli tomu mít vybílený celý bankovní účet. Ani to nebudete vědět

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí senioři falešným SMS zprávám snadno uvěří

Scénář podvodu bývá podobný. Na začátku je SMS zpráva z neznámého čísla, v níž se podvodníci vydávají za dceru či syna oběti. Píšou například, že se jim rozbil telefon, a proto nepíšou z vlastního telefonu. Následně obvykle požádají o přesun komunikace na WhatsApp, uvádí web iRozhlas.

Poté požadují zaslání peněz

Následně se konverzace nepřekvapivě stočí k žádosti o zaslání peněz. Jak dodává web Deník, odlišný bankovní účet podvodníci v SMS či WhatsAppových zprávách vysvětlují například tím, že jim vlastní účet zrovna prostě nefunguje. Cílem je však jediné. Obrat oběti o veškeré jejich peníze.

Na telefony právě teď chodí Čechům falešné SMS zprávy. Po jejich rozkliknutí hrozí ztráta všech peněz na bankovním účtu

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé by se měli mít před podvodníky na pozoru

I přesto, že je útok skrze děti obětí velmi podlý a mnohdy je těžké mu nepodlehnout, existuje několik způsobů, jak podvod odhalit. Varovným signálem mohou být gramatické a jiné chyby ve zprávě nebo třeba nesprávné oslovení. Důvod k pochybám pak může vyvolat i zahraniční předvolba na čísle odesílatele SMS zprávy.

Dostali jste někdy podvodnou SMS zprávu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články