Jedno otočení čudlíku a pokuta je na světě. Řidiči, pozor, špatné používání tohoto spínače končí tučnou pokutou

Řízení je pro mnohé denní chléb, ale i ti nejostřílenější řidiči se dopouštějí chyb. Stačí jedno otočení čudlíkem a problém je rázem na světě.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Používání mlhových světel na silnicích je otázkou nejen zákona, ale i zdravého rozumu. Přesto se stále najdou řidiči, kteří s tímto jednoduchým pravidlem zápolí. Buď zapomenou mlhovky zapnout, když jsou skutečně potřeba, nebo je naopak nechají zářit i v okamžicích, kdy je jejich použití zbytečné a obtěžující. Špatné používání mlhovek je něco, nad čím policie rozhodně nepřimhouří oči. Jakmile je použijete špatně, můžete podle webu AutoŽivě skončit s vysokou pokutou.

Pokuta za mlhovky

Nesprávné používání mlhovek se netýká jen českých řidičů, ale i těch zahraničních. K této problematice policie přistupuje v každé zemi jinak. Například v Polsku, kam mnoho Čechů jezdí za nákupy, platí od loňského roku pravidlo, že zadní mlhovky smíte zapnout jen při viditelnosti pod 50 metrů. Pokud toto pravidlo porušíte, můžete očekávat pokutu v přepočtu až 2 000 korun.

Každému řidiči, kdo má na autě takto zapnutá světla, hrozí mastná pokuta. Vyvarujte se tomu, jinak budete mít co do činění s policií

iZdroj fotografie: Policie ČR
Takzvané mlhovky mohou řidiči používat jen za zhoršené viditelnosti

V Německu jsou pravidla pro používání mlhových světel rovněž přísná. Nepovolené zapnutí mlhovek vás může stát 20 eur, v případě, že tím ohrozíte ostatní, se sankce zvyšuje na 25 eur. A pokud dojde k nehodě, částka narůstá na 35 eur. Také nezapnutí mlhovek, když je to potřeba, může vést k pokutě, i když nižší. Němci berou správné používání mlhovek vážně, což ostatně platí i pro další aspekty silničního provozu.

Česká pravidla pro mlhová světla

Podle českých zákonů je použití zadních mlhových světel povinné při výrazném snížení viditelnosti, například při hustém dešti, mlze či sněžení. Přední mlhovky jsou dobrovolné, ale jejich zapnutí má smysl pouze za stejných podmínek. Pokud mlha zmizí, mlhovky je nutné ihned vypnout, aby neoslňovaly ostatní řidiče. Ignorování těchto pravidel vás může stát až 1 500 korun, ve správním řízení až 5 000 korun.

Každý, kdo v autě používá tato světla dostane od policie brutální pokutu. Týká se to 1 z 5 řidičů

iZdroj fotografie: Policie ČR

Mlhová světla mají svůj nezastupitelný význam – pokud se používají správně. Špatné zacházení s nimi ale může vést nejen k pokutám, ale také ke zbytečným konfliktům na silnici. Nejenže oslňujete ostatní, ale můžete také narazit na podrážděné reakce. Při viditelnosti menší než 50 metrů, tedy zhruba délka dvou kamionů, zapněte mlhovky. Jakmile se podmínky zlepší, okamžitě je vypněte. Nejenže tím přispějete k bezpečnosti na silnicích, ale vyhnete se i pokutám. Mlhovky jsou pomocníkem, nikoliv zdrojem frustrace – využívejte je rozumně.

Používáte mlhová světla správně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články