Povinností každého občana České republiky je mít v pořádku doklady. Často si však zapomínáme hlídat jejich platnost.
Když se řekne, že někdo přijde o řidičák, většina lidí si jako důvod představí nějaký závažný dopravní přestupek nebo takzvanévybodování, tedy získání maximálního počtu 12 trestných bodů. Pak je tu ale ještě jedna možnost, a tou je vypršení platnosti. Víte od nás, že se to každý rok děje statisícům řidičů a ani letošek není výjimkou.
Řidiči si moc platnost dokladů nehlídají
V roce 2025 má povinnost vyměnit si řidičský průkaz přes 666 000 českých řidičů, kterým vyprší platnost, jak upozornil server Novinky. Dalším desítkám tisíc šoférů navíc propadl průkaz už loni a dosud si ho nevyměnili. Počet propadnutých dokladů je letos výrazně vyšší než loni, kdy vypršela platnost průkazu téměř 433 000 motoristů. Nejvíc práce letos budou mít úřady ve Středočeském kraji.
Tam si musí o nový řidičský průkaz požádat skoro 95 000 lidí. Následuje Jihomoravský kraj s více než 74 000 končícími doklady, dále Moravskoslezský kraj a Praha. Nejvíce výměn se bude týkat řidičů nad 61 let, kteří budou tvořit až třetinu žadatelů. Řidiči mohou o výměnu požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti. Je k tomu potřeba doložit platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz, radí Novinky.
Kdy a kde si o nový průkaz požádat
Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. O výměnu je možné žádat osobně na úřadě nebo elektronicky prostřednictvím Portálu dopravy. Od 1. ledna 2024 díky novele zákona o pozemních komunikacích není povinné mít řidičský průkaz při řízení u sebe. Na povinnosti ho jako řidič vlastnit se ovšem nic nezměnilo.
Nechat si řidičák propadnout se skutečně nevyplatí. Jak totiž varuje server Deník, motoristům za to mohou od policie hrozit vysoké sankce. Na místě může pokuta dosahovat 1 500 korun, ve správním řízení pak dokonce až 5 000, což rozhodně není zanedbatelná částka. Je tedy důležité si datum vypršení platnosti pravidelně kontrolovat a nečekat na poslední chvíli. „Jednou mě takto policisté přistihli, šlo jen asi o tři dny, ale pokutě jsem se nevyhnul,“ popsal Událostem247 pan Josef z Tábora.