Vypojujete ze zásuvky tyto spotřebiče? Děláte to úplně zbytečně, klidně toho můžete nechat

Máte ve zvyku před odchodem z domu vytahovat ze zásuvky některé spotřebiče? U těchto konkrétních zařízení toho klidně můžete nechat.

i Zdroj fotografie: Bran / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zvyk odpojovat elektroniku ze zásuvky, kdykoliv ji právě nepoužíváme, má své opodstatnění, ale neplatí univerzálně. Jasně, nač mít zapojené některé spotřebiče, když je zrovna nezapínáme, že? Jenže u některých konkrétních kousků to může přinést více škody než užitku. Odborníci se proto rozhodli promluvit o tom, které spotřebiče ze zásuvky vůbec nemusíme odpojovat. Informoval o tom web Trulia.

Co nevypojovat ze zásuvky

Vypojování některých spotřebičů ze zásuvky může mít sice dobrý záměr, ten se ale nemusí setkat s požadovaným účinkem. Časté odpojování totiž může dokonce i některé spotřebiče poškodit a ve výsledku tak za elektřinu zaplatíte mnohem více. Někteří mívají například tendenci odpojovat ze zásuvky svůj televizor, a to zvlášť v momentě, kdy odjíždějí na několik dní z domu pryč. Tento zvyk však vychází z časů, kdy starší modely neměly dostatečnou ochranu proti přehřívání.

Vypojovat některé spotřebiče ze zásuvky je hloupost. Kdo tak učiní, přijde o spoustu peněz

iZdroj fotografie: Someone Not Awful/ Creative Commons / CC-BY-SA
Starší televizory se kdysi odpojovaly, dnes už to však není potřeba

U současných televizí, zvláště s OLED technologií, však opakované odpojování může vést k poškození obrazovky, například ke vzniku vypálených pixelů, což snižuje jejich životnost. S negativními účinky se setkáte i při odpojování Wi-Fi routeru a modemů. Neustálé vypínání a opětovné zapojování je může poškodit nebo zkrátit jejich životnost.

Bojler, pračka a mikrovlnka

Bojlery a pračky disponují zabudovanými bezpečnostními prvky, díky nimž je jejich odpojování ze zásuvky zbytečné. Výjimku tvoří případy, kdy vaše zásuvka není řádně uzemněná – tehdy je odpojení kvůli bezpečnosti na místě. Ve většině případů je však jejich odpojování úplně zbytečné a dokonce je tím můžete poškodit.

Češi mají do konce srpna čas získat od státu 180 000 Kč na nový spotřebič. Čas se krátí

iZdroj fotografie: Fanti Salms/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pračky, bojlery ani mikrovlnky ze zásuvky vytahovat nemusíte

Co se pak mikrovlnné trouby týká, její spotřeba je v pohotovostním režimu minimální, takže i zde odpojování většinou postrádá smysl. Stejně tak je tomu například i u vypnutého počítače nebo notebooku. Vypnutý počítač má téměř nulovou spotřebu energie, a proto jej není nutné neustále odpojovat. Nabíječky na telefony či notebooky, pokud nejsou připojené k zařízení, rovněž nespotřebovávají energii.

Odpojujete ze zásuvky některý ze zmíněných spotřebičů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články