Tohle máslo z Albertu si kupuje každý z nás. Teď se o něm zjistila velmi nepříjemná pravda. Určitě ho nekonzumujte

Závadné máslo pochází od výrobce Lakmilk. Lidé, jež ho mají doma, by jej raději měli zanést zpátky do obchodu a nechat si vrátit peníze.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Bez másla si mnoho z nás život ani neumí představit. Spousta lidí ho konzumuje prakticky denně. Mažou si jej na chleba, smaží na něm či z něj pečou sladké dezerty a koláče. Ti, jež si máslo v poslední době koupili v obchodech Albert, by pak měli zbystřit. Mohlo by se totiž jednat o máslo, které řetězec musel stáhnout z prodeje.

Máslo z Albertu nemá odpovídající kvality

Tato základní potravina, kterou máslo bezesporu je, musí splňovat několik pravidel. Tím nejzákladnějším je obsah tuku. Jak jsme ověřili na webu Bezpečnost potravin, v každém másle musí být 80 až 90 procent mléčného tuku. Pokud je množství nižší či vyšší, anebo pokud je část tuku rostlinného původu, o másle nemůže být řeč. A pakliže chce výrobce produkt prezentovat jako čerstvé máslo, nesmí být produkt starší než 20 dní.

V obchodech se objevilo nechutné máslo. Kéž by jen lidé věděli, za co platí tak vysoké částky

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Závadný výrobek se objevil v obchodech Albert

Co konkrétně bylo špatně s výrobkem CCH Máslo 82% 250g prodávaným v Albertu, není úplně zřejmé. Redakci Událostí247 se z webu společnosti Albert podařilo zjistit pouze to, že máslo muselo být z prodeje staženo kvůli nevyhovující kvalitě. Ať už se za tím skrývá ale cokoliv, lidé by výrobek určitě konzumovat neměli. A jak zjistí, že se jedná právě o závadné máslo? Spolehlivým ukazatelem je EAN kód 8590421036563, případně pak datum spotřeby, jež je do 27. února 2025.

Problémy s máslem nejsou ojedinělé

Redakce Událostí247 například před pár měsíci informovala hned o 2 závadných máslech, jež se objevila v německých obchodech na hranicích s Českem. Mnozí Češi přitom do příhraničních supermarketů často jezdí pro levnější či kvalitnější potraviny. Problémem zde bylo riziko výskytu kovových částic.

Češi ve velkém kupují nekvalitní máslo, aniž by o tom věděli. Nejenomže je předražené, ale taky pěkně staré

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Mnozí Češi si bez másla vaření ani neumí představit

O tom, že stažení závadných potravin je správným krokem, samozřejmě není sporu. K diskusi je ale podle redakce Událostí247 to, zda není četnost těchto problémů příliš velká a neměla by se zlepšit preventivní kontrolní opatření, aby se závadné potraviny, jako je třeba výše zmíněné máslo, do obchodů vůbec nedostaly. V této oblasti vnímáme rezervy, které by se daly zlepšit.

Jak často konzumujete máslo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články