Všichni tihle Češi nemohou po 19:00 vylézt z domu. Jde o nařízení státu, které se tvrdě trestá

Říkáte si, že není možné, aby vám v dnešní době někdo zakazoval vycházet z domu? V některých případech to tak opravdu je.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Snad každý z nás byl někdy nemocný a musel místo chození do práce trávit čas doma v posteli. Víte od nás, že pokud chcete pobírat nemocenskou, je důležité splnit určité podmínky. Ne každý má totiž nárok na nemocenské dávky. Prvním důležitým krokem je navštívit lékaře, který případně potvrdí pracovní neschopnost.

Na koho se nemocenská vztahuje

Nemocenská se vyplácí od 15. dne trvání neschopnosti. Její výše závisí na předchozích příjmech, délce nemoci a konkrétním výpočtu platném pro daný rok. Pro orientační propočet můžete využít kalkulačku nemocenské. Podnikající osoby však náhradu mzdy nedostávají. Pokud si platili nemocenské pojištění aspoň tři měsíce před vznikem dočasné pracovní neschopnosti, vyplácí jim od 15. pracovního dne Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) nemocenskou.

Konec proplácení nemocenské: Stát se snaží ušetřit na všem

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Nemocenská má svá pravidla. Lidé by například po určité hodině neměli chodit mimo svůj domov

Podmínkou ovšem je, že po dobu dočasné pracovní neschopnosti tito lidé nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, jak píše ČSSZ na svém webu. Lékař vám vystaví průkaz práce neschopného pojištěnce. Máte v něm zapsán například termín příští návštěvy lékaře, čas povolených vycházek a další informace. Tento průkaz musíte předložit v případě, že k vám domů během nemoci přijde kontrola ze sociálky. Nemocenská se vyplácí včetně víkendů a svátků.

Nebudete doma? Přijdete o peníze

Při dočasné pracovní neschopnosti musí každý zaměstnanec respektovat vycházkový režim, který mu určil ošetřující lékař. Dodržování vycházek samozřejmě podléhá kontrole. První dva týdny se o ni stará sám zaměstnavatel. Od doby, kdy pacient začne pobírat nemocenskou, ji už zajišťuje ČSSZ. Zaměstnavatel ovšem může příslušnou OSSZ požádat o provedení kontroly. Pracovníci správy za vámi tedy mohou vyrazit i během prvních dvou týdnů vaší pracovní neschopnosti.

Víme, jaká bude náhrada mzdy za nemoc v roce 2025. Kolik peněz dostanete, pokud vás skolí chřipka?

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Pozor na dodržování pravidel nemocenské

Kontrola může přijít prakticky kdykoliv. Pokud máte povolené vycházky, podle doby určené lékařem je můžete využívat od 6 do 19 hodin. Maximální doba vycházek je 6 hodin denně. Pokud by vás kontrola na uvedené adrese mimo čas vycházek nezastihla, může to vést ke krácení nebo dokonce k odebrání nemocenských dávek. V extrémních případech může být udělena pokuta až do výše 20 000 korun, jak Události247 zjistily na webu České správy sociálního zabezpečení.

Byli jste někdy na nemocenské?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články