Ve snaze chránit životní prostředí vymýšlí Evropská unie neustále nové a nové nápady.
Pokud máte doma kávovar na kapsle, možná ho už brzy budete mít jenom na ozdobu. Jak události247 psaly již dříve, Evropská unie zvažuje opatření, které by mohlo vést k zákazu používání těchto kapslí. Výroba a následná likvidace či recyklace těchto kapslí je totiž pro životní prostředí obrovskou zátěží.
Hlavním důvodem jsou neviditelné plastové částice
Problém by mohli mít také majitelé některých praček. Podle webu TheGuardian jsou totiž velkým problémem mikroplasty. Tyto drobné částice se stávají jednou z největších ekologických hrozeb vůbec, a to především proto, že pronikají do přírodních ekosystémů a skrze ně dokonce i do lidského těla. Například ve Francii už mohou lidé používat jen pračky, které mají filtr na primární mikroplasty, zjistily Události247 na webu Planetcare.
Předpokládá se totiž, že 35 procent mikroplastového znečištění v oceánu pochází z turbulencí a tření, které se z oblečení uvolňuje třením prádla v pračce. To pak uvolňuje mikrovlákna a ta se dostávají do odtoku a dále do kanalizace, jak Události247 zjistily ve zprávě Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Například v Austrálii jako součást národního plánu pro plasty vláda navrhla do roku 2030 u nových praček filtry z mikrovláken.
Můžete zvolit levnější alternativu
Toto nařízení by se mohlo v budoucnu dotknout celé Evropské unie, včetně České republiky. Mikroplasty se objevují ve vodě, kterou pijeme, ve vzduchu, který dýcháme, i v půdě, ve které pěstujeme zemědělské plodiny, jak se redakce Událostí247 dočetla na webu Greenpeace. Tyto látky se pak mohou spolu s potravinami dostávat právě i do lidského těla. Jako mikroplasty označujeme drobné kousky plastů o velikosti od 100 nanometrů do 5 milimetrů.
Někteří výrobci už na tuto problematiku zareagovali a modely praček s příslušnými filtry na mikroplasty začali vyrábět a prodávat. Pokud by vám bylo líto se své současné pračky zbavovat, protože je ještě plně funkční, můžete zkusit méně finančně náročnou alternativu. Tou je takzvaný průtokový filtr. Jeho přesný popis a instalaci přinesl například web AEG. Cena filtru se pohybuje v rozmezí 1000 až 2000 korun.
Máte v pračce zmíněný filtr?


