Některé staré věci, které máme doma, mohou mít dnes hodnotu několika milionů korun. To platí především pro obrazy, zvlášť pokud jsou od slavného autora.
V českých domácnostech se častokrát schovávají poklady, které mohou mít hodnotu milionů korun, a jejich majitelé o tom nemusí vůbec tušit. Ať už to jsou mince, pohlednice, tuzexové poukázky, staré VHS kazety nebo hračky. Vše má svou cenu, a především věci, které se dnes už nedají sehnat, jsou pro sběratele lákavým zbožím. Nedávno vás redakce Událostí247 informovala například o LEGO figurkách – ty měl doma kdysi každý, no dnes mohou mít statisícovou hodnotu. A co teprve takové obrazy, ty se dnes prodávají za miliony korun.
Obrazy za miliony
Mnoho českých domácností ukrývá umělecká díla, jejichž skutečná hodnota může majitele překvapit. Krajinky, portréty nebo zátiší, které byly kdysi zakoupeny v antikvariátech nebo zděděny po prarodičích, se dnes mohou prodávat za astronomické částky. Vzpomínáte si například, když jste jako malí jezdili za svými prarodiči, kteří měli na svých zdech vyvěšené obrazy, které vám ani zdaleka nepřipadaly pěkné? Tak právě ty mohou dnes mít hodnotu několika milionů korun.
Historie zná mnoho malířů, jejichž práce zůstaly dlouho nedoceněné. Některým nepřála doba, jiní tvořili ve stylech, které nebyly tehdy populární. Tak to bohužel většinou je – ani Van Goghovy obrazy kdysi nikdo nechtěl a za celý život se mu podařilo prodat jen jednu jedinou malbu. I v Česku jsme měli spoustu umělců, kteří byli delší dobu nedocenění a dnes jejich díla mají hodnotu několika milionů korun. Skvělým příkladem je například Bohumil Kubišta, jehož obraz s názvem Staropražský motiv se vydražil za 123,6 milionu korun.
Na druhé příčce se pak umístil František Kupka se svým obrazem Divertimento II., který se prodal za 90,2 milionu korun. Třetí příčku pak drží Toyen, jejíž Cirkus se vydražil za 79,6 milionu korun.
Jak poznat vzácný kousek
Možná si to ani neuvědomujete, ale právě teď, zrovna na vaší zdi, může viset obraz, který má neuvěřitelně vysokou hodnotu. Jak ho ale poznat? No, v první řadě byste měli zkontrolovat, zda se na obrazu nenachází podpis autora. V případě, že ano, zkuste jej vyhledat na internetu nebo konzultovat s odborníkem. Vysokou cenu však nemusí mít pouze obrazy, které namaloval známý autor. Cenu obrazu zvyšuje i jeho stáří a technika – například staré olejomalby mívají často vysokou hodnotu, a to především v momentě, kdy pocházejí z určitého uměleckého období.
Vysokou cenu nemusí určovat samotná malba, ale také rám, ve kterém je umístěna. „Cenné jsou například ty z baroka, ale i pozdější. Někdy se obrazy vykupují jenom kvůli rámu. Některé jsou opravdu velmi cenné a je to součást uměleckého díla,“ řekla Nora Velková z Aukčního domu Sýpka. Nejlepším způsobem, jak si ověřit cenu obrazu, je kontaktovat specialistu, aukční síň nebo galerii, kde vám rádi pomohou s určením ceny.
Máte doma nějaké staré obrazy?


