Krásný úkaz na Lipenské přehradě. Tání ledu odhalilo Srdce Vltavy, které po 67 letech pořád bije

Už jste někdy slyšeli o Srdci Vltavy? Nachází se pod hladinou Lipna a i dlouhá léta po jeho zatopení je pořád perfektně zachovalé.

i Zdroj fotografie: Johannes Maximilian / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Když se v únoru roku 1958 napouštěla Lipenská přehrada, pod její hladinou pak zmizelo takzvané Srdce Vltavy. Pokud netušíte, o čem je řeč, jedná se o specifický meandr vltavského koryta, který se nachází u osady Pihlov. I když k zatopení samotného místa došlo před téměř 67 lety, nejen nejnovější snímky ukazují, že tvar koryta je stále dobře zachovaný. Lze tak s jistotou říci, že Srdce Vltavy ještě stále bije.

Srdce Vltavy

Vltava skrývá mnoho zajímavých tajemství. Nedávno jsme například v redakci Událostí247 psali o historickém pokladu, který se nachází přímo pod Karlovým mostem. Tím pokladem máme na mysli fragmenty Juditina mostu, historické stavby z 12. století, která kdysi stála právě na místě dnešního Karlova mostu. To však není jediné, co Vltava jako taková skrývá. Už jste slyšeli například o jejím srdci?

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Na poli u dálnice v Česku se našel poklad nevyčíslitelné hodnoty. Na místo nálezu rychle přijeli policisté

Nedávné tání ledu na Lipně poblíž Horní Plané odkrylo tvar, který kdysi tvořila řeka Vltava ve svém původním korytě – takzvané Srdce Vltavy. Tento obrazec, připomínající srdce, vzniká díky proudění vody pod ledem a znovu se vynořuje vždy na konci zimy, kdy led postupně taje. Jak jsme již zmiňovali výše, právě v místech Lipenské přehrady byl krásně viditelný meandr tehdejší řeky, který vytvářel typický tvar, který dnes označujeme za Srdce Vltavy. Poté, co se přehrada napustila, však tento úsek zmizel pod vodní hladinou.

Letos právě díky tání ledu se tento meandr opět objevil a na satelitních snímcích ho zachytil Tadeáš Gregor z Českých Budějovic. „Ztenčení ledu je vizuálně patrné nad bývalým korytem Vltavy. Srdce se tam dělá zřejmě každý rok pravidelně, když taje led. Je to vidět i na snímcích z minulých let. Souvisí to s prouděním vody, které ovlivňuje právě ta geomorfologie dna, tedy zatopené koryto,“ prozradil Tomáš Gregor pro zpravodajský portál iDnes.

Jak je něco takového možné

Tímto zajímavým jevem se v posledních dnech zabýval i Český hydrometeorologický ústav, který snímky Srdce Vltavy sdílel i na své facebookové stránky. „Na snímku ze satelitu Sentinel-2 z 20. 3. 2025 se v tajícím ledu Lipenské přehrady objevil původní tvar koryta Vltavy! Meandr ‚Srdce Vltavy‘ i po 67 letech pod vodou stále tluče,“ píše ČHMÚ na svém profilu. Samotný jev je přitom velmi přirozeným procesem.

Česko má nejkrásnější přírodní útvar na světě. Již brzy by se mohl stát novým divem světa

iZdroj fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / CC BY-SA
Vltava skrývá opravdu mnoho tajemství a pokladů

Proud pod hladinou s sebou přináší teplejší vodu a ta následně rychleji rozpouští led. Právě proto při jarním tání zůstává led déle u břehů, ale v samotném středu mizí rychleji. Na fotografiích lze vidět, jak se led prouděním vody ztenčil, a to díky jeho tmavějšímu zabarvení. No a jak můžeme na fotografiích vidět, i po dlouhých 67 letech je Srdce Vltavy stále v dobrém stavu a, jak popsal Český hydrometeorologický ústav, stále bije.

Co na Srdce Vltavy říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články