Nová česká mince v hodnotě 200 Kč: Jak vypadá a kdy začne platit?

Čas od času má někdo štěstí a třeba jen úplnou náhodou narazí na minci, která však může mít nevídanou hodnotu.

i Zdroj fotografie: Erictorres-2002/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O vzácných mincích vás na Událostech247 informujeme relativně často. Psali jsme například o dvacetikoruně, která měla dvě stejné strany, a nakonec se vydražila za 120 000 korun. V oběhu jsou i vzácné desetikoruny z roku 1993, jejichž hodnota se pohybuje okolo půl milionu korun.

Na unikáty můžete narazit třeba v Polsku

Víte od nás, že na unikáty můžete narazit třeba v Polsku. Jak Události247 zjistily z informací na webu Polské národní banky, mincí v hodnotě 5 zlotých jsou v oběhu miliony kusů. I když se loni žádné nevyrobily, například v roce 2023 jich vzniklo více než 43 milionů kusů. Právě z tohoto roku pochází i mince, která byla vyražena chybně. Kruh s orlem na minci má být zlatý, ale barva se rozlila a přesahuje tak i do dalších částí, kde by být neměla.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

V oběhu je právě 10 Kč mince, která má reálnou hodnotu přes 500 000 korun. V kapse ji může mít kdokoliv z nás

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Nejenom české, ale i některé zahraniční mince mohou být vzácné a unikátní

Spolu s dalšími drobnými nedostatky byla hodnota této mince už krátce po vydání podle odhadů až stonásobná oproti její původní hodnotě, tedy asi 500 zlotých. Potvrzuj to nepsané pravidlo, že chybné kousky se stávají velmi vzácnými. Pokud tedy někdy jezdíte za levnějšími nákupy k našim polským sousedům, pořádně si zkontrolujte, co vám pokladní v obchodě vrátila za mince. Třeba budete mít štěstí.

Cena mince je vyšší než nominální hodnota

Nedávno jeden unikát vydala také Česká národní banka (ČNB). Konkrétně se jedná o pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomíná dvousté výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu ČNB, mince je v prodeji od 12. února 2025. Její podoba vzešla z umělecké soutěže. Na základě rozhodnutí bankovní rady ČNB v ní byl vybrán návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, a to díky dokonalému ztvárnění symbolů spořitelny. 

Nemáte po kapse tyhle mince? Raději se podívejte, jedna z nich stojí přes 100 000 korun

iZdroj fotografie: Česká národní banka
ČNB v minulosti vydala hned několik pamětních mincí

Na lícní straně stříbrné mince je koláž části bankovky Privilegované rakouské národní banky 50 zlatých s datem 23. června 1825, část listu výroční zprávy Böhmische Sparkasse z roku 1826 a postava sv. Václava. Na rubu dvousetkoruny je část první vlastní budovy české spořitelny na Národní třídě v Praze, včela jako symbol spořitelnictví a grafické fragmenty z vkladních knížek Böhmische Sparkasse. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je totiž vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Zakoupili jste si někdy pamětní minci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články