Zákon mluví jasně: Pokud máte v autě rádio, musíte uhradit povinný poplatek

I autorádio je rozhlasový přijímač, na nějž se vztahují koncesionářské poplatky. Od května se navíc navýšily.

i Zdroj fotografie: Valerie Everett/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S vlastněním auta je spojena nutnost hradit celou řadu poplatků, ať už za povinné ručení, pravidelné technické prohlídky nebo třeba dálniční známky. A na naprostou většinu řidičů se vztahuje také koncesionářský poplatek za rozhlasové vysílání, který navíc od letošního května značně naroste.

Poplatek nově musí platit skoro všichni

Koncesionářské poplatky musí platit každá domácnost, která vlastní rozhlasové či televizní přijímače. Na jejich počtu nezáleží, poplatek je pořád stejný. Ještě donedávna se tato povinnost vztahovala jen na televize či rádia, samozřejmě včetně autorádií. I když tedy někdo nemá doma žádnou televizi či rádio, ale má jej v autě, měl by poplatek hradit.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Koncesionářské poplatky budou daleko vyšší než doposud. Už se o tom rozhodlo, jejich placení se nevyhneme

iZdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA
I autorádio je rozhlasový přijímač

Nově se však tato pravidla změnila. Povinnost platit koncesionářské poplatky se od května vztahuje na všechny, kteří vlastní zařízení schopné přehrávat televizní nebo rozhlasové vysílání. A to zahrnuje i třeba notebooky, tablety nebo telefony. Ty přitom měly dosud výjimku. Jak jsme ověřili na webu Ministerstva kultury, od roku 2010 se na mobily poplatek za radiové či televizní vysílání nevztahoval, přestože samotné vysílání telefony přijímat umí.

Ačkoli mnozí lidé tuto změnu určitě nevítají s nadšením, podle redakce Událostí247 dává smysl. Zvlášť v dnešní době, kdy na našich chytrých telefonech či jiných zařízeních konzumujeme velké množství různého obsahu, často právě i toho, který bychom dříve sledovali na televizi či poslouchali v rádiu. Je tak logické, že s tím, k jakým zařízením se přesouvají diváci a posluchači, se mění i typ zařízení, na něž se nutnost platit poplatky vztahuje.

Poplatky se navýšily

Kromě nárůstu počtu poplatníků pak od května stoupla také částka, již Češi za každý tento poplatek musí hradit. Redakce Událosít247 již dříve přinesla informace o tom, že novelu zákona již schválily obě komory parlamentu. A od května tak novinka vstoupila v platnost. Televizní poplatek se navýší ze 135 korun na 150 korun, rozhlasový ze 45 korun na 55 korun měsíčně.

Koncesionářské poplatky budou daleko vyšší než doposud. Budou za ně platit i Češi, kteří se na televizi nedívají

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Koncesionářské poplatky od května vzrostly

A na závěr krátce zmiňme ještě jednu zásadní novinku. Novela zákona totiž zásadně upravuje také pravidla, podle nichž poplatky hradí firmy. Nově už nebudou odvádět poplatky podle množství jednotlivých zařízení, tedy rádií a televizí, ale podle počtu zaměstnanců. Podniky do 24 pracovníků budou zcela osvobozeny, naopak ty největší zaplatí až 15 tisíc korun měsíčně za televizi a dalších 5 500 korun za rozhlas. A to už může být pro mnohé z nich zásadní změna, zejména pokud byli dosud zvyklí na to, že platili třeba jen minimální částku.

Co si o změnách myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články