Víme, kdo kontroluje váš Facebook. Dejte si pozor na to co sdílíte, může po vás klidně jít i Policie či ČOI

Myslíte si, že to, co píšete na Facebooku, se nedostane k policii nebo finančnímu úřadu? Jste na omylu, snadno se můžete dostat do křížku se zákonem.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Sociální sítě se staly každodenní součástí života milionů lidí. Sdílíme fotky z dovolené, nabízíme služby, přidáváme komentáře k aktuálním událostem. Spousta jedinců by si dnes nedokázala bez Facebooku nebo případně Messengeru představit život. Koneckonců, pro mnohé je to nejoblíbenější nástroj a způsob, jak se spojit se svými přáteli a blízkými. Co si však mnozí neuvědomují, je skutečnost, že na Facebooku číhá velké nebezpečí. A tím nemyslíme jen stále rafinovanější podvody.

Ne vše patří na Facebook

Facebook patří mezi nejoblíbenější sociální sítě na světě a jak redakce Událostí247 zjistila, ke dnešnímu dni má více než 2,9 miliardy uživatelů. Impozantní číslo, že? Na každého z 2,9 miliardy uživatelů však číhá skutečné nebezpečí, a to z jednoho prostého důvodu. Mnozí uživatelé si myslí, že na sociálních sítích mají své soukromí naprosto pod kontrolou a nikdo jim do něj nemůže zasáhnout. Opak je však pravdou a váš digitální život může být velmi dobře pod drobnohledem státu – a často i zcela legálně.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Facebookové odkazy, které vysávají peníze přímo z vašeho účtu. Stačí jedno kliknutí a už se vezete

iZdroj fotografie: Solen Feyissa/ Creative Commons / CC-BY-SA
Dejte si pozor na to, co sdílíte na svém Facebookovém profilu

Jak uvádí Policie České republiky, Facebook je místo, kde prodáváme své soukromí, a je to skutečně pravda. Právě PČR monitoruje sociální sítě v souvislosti s podezřením na trestnou činnost – od výhrůžek přes nenávistné komentáře až po podvody v online prodeji. Pokud se ocitnete v hledáčku vyšetřovatelů, může se i váš veřejný příspěvek stát klíčovým důkazem. A to nejen u policie, ale také u finančního úřadu. Jste například v insolvenci, ale na svém profilu sdílíte fotografie z luxusních dovolených? Pak si koledujete o pořádný problém.

Došlápne si na vás i ČOI

Prodáváte věci na Marketplace? Pak si na vás došlápne Česká obchodní inspekce. Zní to jako vtip? Kdepak. Neformální prodej přes sociální sítě může být považován za neoprávněné podnikání, a to zvlášť v momentě, kdy jde skutečně o záměr pravidelného výdělku. Česká obchodní inspekce má pravomoc kontrolovat, zda prodejce splňuje základní podmínky – jako je mít IČO, dodržovat reklamační řád nebo informovat o ceně. Opakovaná inzerce bez živnostenského listu tak může skončit i pokutou.

Konec Facebooku? Na výsluní se vrací kdysi oblíbená sociální síť, kterou každý miloval

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Opakovaná inzerce bez živnostenského listu tak může skončit pokutou

Do křížku se zákonem se můžete dostat i v momentě, kdy propagujete extremismus nebo šíříte nenávist. Vaše projevy na Facebooku vás mohou dostat do hledáčku Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podtrženo, sečteno – ať už na Facebooku děláte cokoliv, musíte myslet na to, že jakýkoliv váš příspěvek či komentář může být v budoucnu použit jako důkaz proti vám. Nepomůže ani soukromý profil – stačí jediný screenshot či nevhodný komentář a můžete se dostat do křížku se zákonem.

Dostali jste se někdy do problému s policií kvůli Facebooku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články