Majitelé domů dostávají pokutu 20 000 Kč jako na běžícím páse. Úřady výmluvy nezajímají. Kdo nesplní své povinnosti, bude platit

Obce a města, kde není zavedena kanalizace, důsledně kontrolují dodržování tohoto zákona. Za porušení udělují mastné pokuty.

i Zdroj fotografie: Takmocsekretovanej!/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Redakce Událostí247 v poslední době přinesla informace o několika případech, kdy zejména Čechům žijícím v domech se zahradami hrozí vysoké finanční sankce. Týkalo se to například pálení bioodpadu či kácení vzrostlých stromů. Pokutu však lidé mohou dostat i za nakládání s odpadními vodami.

Vypouštění odpadní vody není jen tak

Jak redakce Událostí247 zjistila, mnohé české obce a města, kde nejsou zavedeny kanalizace, provádí kontroly dokladů o vývozu žump a zjišťují, zda majitelé domů dodržují zákonné povinnosti. Zákon o vodovodech a kanalizacích totiž obyvatelům jasně nařizuje, jaké podmínky musí lidé při vypouštění splnit.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Od března 2025 platí nový zákon. S pálením listí na zahradě máte smůlu, teď za to hrozí pokuta 50 000 Kč

iZdroj fotografie: Edisteewr/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vyvážení jímek má svá pravidla

Někteří by si možná řekli, že v případě běžných obyvatel reálně na případné porušení zákona nikdo nepřijde. To je ale omyl. Jak totiž redakce Událostí247 ověřila z několika zdrojů, kontroly obce a města pravidelně provádí. Příkladem jsou Hořovice.

Pokutu každoročně dostane mnoho Čechů

Jak jsme zjistili z informací na webu města, nepředložením dokladů o vývozu odpadních vod se tam lidé vystavují riziku, že dostanou pokutu až do výše 20 tisíc korun. Podle informací webu Deník se však zatím letos pokuty pohybovaly obvykle jen v řádu 5 až 10 tisíc korun. Výrazně vyšší však mohou být, pokud by splašky lidé vypouštěli mimo jímku, třeba do potoka. Te je pak může přijít až na 100 tisíc korun, jak dále upozorňuje vedení Hořovic.

Ještě vyšší sankce pak mohou hrozit firmám či podnikům, jež by neoprávněně vypouštěly odpadní vody s chemickými a nebezpečnými látkami. Jak dále redakce Událostí247 ověřila z informací webu Ministerstva životního prostředí, zde sankce činí dokonce až 50 milionů korun.

Desítky tisíc Čechů riskují každý den pokutu 50 000 Kč, aniž by o tom věděli. Úřednické kontroly si možná posvítí i na vás

iZdroj fotografie: Horakvlado/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokuty hrozí mnoha obyvatelům

Podle redakce Událostí247 by tak lidé tuto činnost určitě neměli podceňovat. Nejen kvůli tomu, aby nedostali pokutu, ale především aby zbytečně neznečišťovali životní prostředí a okolní přírodu. Přestože sankce tak nejsou nic příjemného, podle nás je dobře, že důsledné kontroly probíhají. Jen tak se zajistí, že zbytečné znečišťování nebude narůstat. Především by podle nás ale pomohla rychlejší stavba kanalizací, jež by problém vyřešila.

Věděli jste o riziku těchto pokut?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články