Čechům, kteří jsou klienty VZP v poslední době chodí zvláštní zprávy. Kdo na ně klikne, riskuje ztrátu svých peněz

Přestože e-maily vypadají skutečně důvěryhodně, lidé by se tím neměli nechat zmást. Jinak mohou být během chvíle kompletně bez peněz.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Informací o různých internetových podvodech je sice všude spousta, jejich počet je ale stále vysoký. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu policie, například v loňském roce tvořila kybernetická kriminalita přes 10 procent ze všech trestných činů. Zatímco někdy útoky cílí na velké firmy a instituce, jindy se zaměřují na jednotlivce. A právě před těmito případy redakce Událostí247 varuje. Mnohdy je totiž velmi těžké podvod odhalit. Týká se to i aktuálně se šířícího pishingového útoku cílícího na klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

VZP se stává terčem podvodníků opakovaně

Redakce Událostí247 již v minulosti přinesla informace o podvodech zaměřujících se na klienty největší zdravotní pojišťovny v Česku. A nyní je hrozba znovu aktuální. Jak jsme zjistili na oficiálních stránkách VZP, v posledních měsících pojišťovna vydala hned 2 varování.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Lidem, kteří jsou pojištěni u VZP právě chodí falešné zprávy. Po jejich přečtení přichází o všechny své peníze

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Kdo podvodníkům podlehne, snadno může přijít o peníze

Nejprve na konci dubna upozornila na e-mailové podvody, v nichž podvodníci napodobovali oficiální komunikaci od VZP a informovali o údajném prodlení v platbě pojistného. Krátce nato se pak začal šířit další typ těchto e-mailů, jenž pro změnu lákal na vrácení smyšleného přeplatku.

Cíl podvodníků je vždy stejný

Ať už je záminka e-mailu jakákoliv, výzva k akci a cíl podvodníků je stejný. Klienty se snaží přimět k „aktualizaci údajů“, aby mohlo dojít k vyplacení přeplatku či uhrazení nedoplatku. Provést to lidé mají kliknutím na přiložený odkaz, který má vést na údajné stránky VZP. Kdo ale na odkaz klikne a své údaje na příslušné webové stránce vyplní, ten se chytí do pasti.

VZP varuje Čechy: Pokud vám přišel podobný e-mail, nereagujte na něj. V opačném případě přijdete o své peníze

iZdroj fotografie: Hellooo/ Creative Commons / CC-BY-SA
VZP má více než 6 milionů klientů

Přestože web se tváří jako oficiální stránky VZP, je falešný. Cílem celého procesu je tak pouze získat citlivá data – nejčastěji čísla účtů a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, jež pak podvodníci zneužijí k okradení lidí. Jak redakce Událostí247 ověřila, poznat, že jde o podvodný e-mail, skutečně není snadné. E-maily v sobě mají logo VZP i oficiální hlavičku pojišťovny a vypadají tak velmi uvěřitelně.

Jak však pojišťovna upozorňuje, po svých klientech nikdy nevyžaduje vyplnění údajů prostřednictvím odkazu v e-mailu. A přesně to by podle nás lidé měli mít na paměti. Ať už e-mail či třeba SMS zpráva vypadají sebedůvěryhodněji, pakliže vyzývají k takovéto akci, lidé by jim neměli věřit. Jinak se mohou snadno ocitnout bez peněz.

Přišla vám také někdy podobná podvodná zpráva s hlavičkou VZP?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články