Chystáte se na svém vlastním pozemku umýt svůj automobil? Raději si to dvakrát rozmyslete, může vás to stát 20 000 Kč.
Majitelé pozemků si častokrát myslí, že si na svém pozemku mohou dělat cokoliv si zamanou, ale tak tomu rozhodně není. V redakci Událostí247 jsme již několikrát upozorňovali na to, že na první pohled klasické aktivity mohou být trestány vysokými pokutami. Nemůžete si například svévolně pokácet na zahradě strom, taktéž nemůžete pěstovat invazivní druhy a pozor, v některých případech si ani nemůžete na vlastním pozemku umýt své auto. Jak je to možné?
Zákaz mytí auta na vlastním pozemku
Mytí auta na vlastní zahradě není žádnou novinkou a dělali jsme to mnozí už několikrát. Věděli jste ale, že za to můžete dostat pokutu? Je to paradox. Člověk se snaží ušetřit za myčku, takže si auto umyje na vlastní zahradě a rázem ho to kvůli pokutě vyjde mnohonásobně dráž. Jak je ale možné, že za mytí auta na vlastním pozemku můžete dostat pokutu? Pojďme se společně podívat na všechny podrobnosti.
Výsledkem je čisté auto za minimální náklady. Jenže právě tato zdánlivě nevinná činnost může mít nečekané důsledky. Samozřejmě, ve většině případů se vám nic nestane, ale pokud máte souseda, který vás nemá v lásce, pak vám může hrozit problém. Jak redakce Událostí247 zjistila, podle zákonu o vodách si totiž nesmíte umývat auto tam, kde by mohlo dojít ke znečištění podzemních nebo povrchových vod. Světe div se, do této kategorie pak může spadat i vaše zahrada.
V čem je problém
Problém je především v tom, že většina lidí k mytí svého vozidla používá chemikálie. Koneckonců, když už ho člověk myje, tak alespoň pořádně. Jenže právě chemikálie obsažené v běžně dostupných autošamponech, odmašťovačích nebo voscích mohou být pro životní prostředí značně nebezpečné. Voda kontaminovaná těmito látkami se může snadno vsakovat do půdy a následně dostat do vodních zdrojů. To je důvod, proč zákon považuje takové jednání za přestupek.
Jak upozornil server Aktuálně, za takto nelegální mytí vozu hrozí postih až do výše 20 000 Kč. A i když se podobné situace často řeší domluvou nebo nižší sankcí, vysoké pokuty rozhodně nejsou kdejakou výjimkou. Dost totiž záleží na tom, kdo si váš případ vezme na starost a jak se k němu postaví.
Věděli jste o tomto zákonu?


