V posledních měsících se opět dostává do popředí podvod s platební kartou, který je všem známý už desítky let. Dejte si pozor, může se to stát i vám.
Při cestování do zahraničí se člověk snadno uvolní a sníží svou ostražitost. Může pak dojít k situacím, které vás nakonec mohou stát spoustu peněz. Například v Německu se teď rozšířil podvod, kvůli kterému lidé u bankomatu přicházejí o tisíce korun. Obecně podvodů s kreditní kartou neustále přibývá a do hry se vracejí i ty, které známe už desítky let. Mnozí už na ně ale možná zapomněli, a tak je dobré si jeden z nich teď připomenout.
Podvod s kreditní kartou
Až letos budete na dovolené, rozhodně se zastavíte v nějaké té dobré restauraci, abyste si vychutnali zdejší jídlo. To prostě k dovolené patří, stejně tak jako to, že za něj utratíte více než u nás. O tom dovolená přece je – pořádně relaxovat a užít si své vydělané peníze. Jenže během toho, co si budete dávat oběd ve vybrané restauraci v zahraničí, vám z ničeho nic mohou začít mizet peníze z bankovního účtu. Jak je to možné, ptáte se? Do hry se totiž vrací starý podvod s kreditní kartou.
V mnoha zemích je běžné, že při placení v restauraci si obsluha vezme platební kartu s sebou a odejde s ní „dozadu“, kde je údajně umístěn platební terminál. My, jakožto turisté, většinou o této praktice nijak nepochybujeme. Vždyť jak se říká – jiný kraj, jiný mrav, a třeba je to u nich úplně normální. Jenže není, může jít o podvod. Během několika sekund totiž může být ofocena přední i zadní strana vaší kreditní karty, včetně citlivých údajů, jako jsou číslo karty, datum expirace a CVC kód.
Tento podvod se jmenuje skimming a jde o klasické kopírování údajů z kreditní karty. V Česku se s ním až tak často nesetkáte, ale policie varuje i před případy, kdy se skimmovací zařízení může nacházet přímo v bankomatech. Jednoduše vložíte svou kartu, vyberete si hotovost a přitom ani netušíte, že její údaje právě vyfotilo zařízení, které se v bankomatu schovávalo.
Na co si dát pozor
„Dejte mi prosím chvilku, hned budu zpět.“ Tak zní klasická věta číšnice nebo číšníka v zahraničním podniku, který právě odchází s vaší kreditní kartou, aby s ní mohl někde vzadu zaplatit na terminálu. Tak také učiní, ale během toho si ofotí všechny informace z vaší karty. No a jak se tomu vyhnout? Jednoduše – nikdy nikomu nedávejte do rukou svou kreditní kartu. Pokud restaurace chce, abyste zaplatili za jídlo, ať si s sebou číšník vezme terminál a předloží ho před vás. Jsou napojené na Wi-Fi, takže se s nimi mohou volně pohybovat po celé restauraci a neexistuje pro to žádná výmluva.
Obecně se ale vždy držte pravidla, že byste nikdy nikomu neměli sdělovat žádné citlivé informace, a to především pak na internetu. Tam stále častěji dochází k phishingu a lidé zadávají své citlivé informace na webových stránkách, které se tváří jako oficiální, ale jde přitom o podvod. No a když už přece jen někomu citlivá data z platební karty sdělíte a všimnete si, že vám z ní mizí peníze, okamžitě zavolejte do banky a zažádejte si o její blokaci.
Nechali byste číšníka, aby si odnesl vaši kreditní kartu?


