Domácnosti, které topí plynem nebo uhlím, se musí připravit na to, že je to bude stát tisíce korun navíc.
Redakce Událostí247 nedávno informovala o tom, že se cena za elektřinu bude zvedat. Cena za energie se totiž skládá ze dvou částí. První je neregulovaná složka, tedy cena, kterou si určí samotný dodavatel a odráží tak cenu samotné energie. Druhá je složka regulovaná, jejíž součástí je provoz, oprava a údržba elektrické sítě.
Budeme muset v zimě méně topit?
Tuto cenu určuje samotný Energetický regulační úřad a letos se právě tato složka zvýšila, konkrétně o 1,4 procenta u nízkého napětí, což se dotklo běžných domácností. Letos i v příštích letech však musí počítat také s vyššími výdaji za plyn i uhlí. V roce 2027 má v Evropské unii začít platit nový systém obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Cílem je snížit množství emisí skleníkových plynů oproti roku 2005 až o polovinu.
Evropská rada chce v rámci balíčku Fit for 55 snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů alespoň o 55 procent a ráda by Evropskou unii nasměrovala do roku 2050 k dosažení klimatické neutrality. Podle serveru O energetice se cena emisní povolenky pohybuje okolo 73 euro, což je asi 1800 korun. Tato cena je určena obchodováním na burze. Povolenky kromě pohonných hmot zdraží také vytápění budov a tím pádem si za teplo připlatíme.
Česká republika požádala o odklad
Web tzb uvádí, že zavedení emisních povolenek pro malé spotřebitele by mohlo vytápění plynem podražit až o 9 procent. Pro domácnosti, které topí uhlím, by to mohlo být likvidační. Tam totiž hrozí zdražení dokonce až o 30 procent. Na tento typ vytápění přešli především na venkově a v menších obcích. Například u seniorů, kteří jsou už v důchodu, to to zdražení může znamenat opravdu velký problém.
Česká republika, konkrétně Ministerstvo životního prostředí (MŽP), na konci loňského roku požádala o odklad ETS 2 na rok 2028, aby se snížil dopad především na nízkopříjmové domácnosti. Jako nedostatečné vidí hlavně mechanismy, které mají zamezit prudkému nárůstu ceny povolenky. Český návrh na odložení systému představil ministr životního prostředí Hladík členským státům Evropské unie.


