Staré skleničky po babičce? Nikoliv odpad, ale poklad. V setu se dnes dají prodat klidně za 100 000 Kč

Neválí se vám doma ve vitríně náhodou staré sklenice po babičce? Rozhodně je nevyhazujte, mohou mít opravdu vysokou hodnotu.

i Zdroj fotografie: Albertyanks - Albert Jankowski/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Asi všichni s radostí vzpomínáme na časy, kdy jsme trávili prázdniny u našich babiček. V paměti má každý z nás určitě mnoho nádherných vzpomínek z těchto dob a v naší paměti mají své místo nejen momenty, které jsme prožívali, ale i předměty, které měly naše babičky doma. Staré kukaččí hodiny, porcelánové nádobí, nebo různě zdobené sklenice ze kterých jsme denně pili levnou šťávu. Věděli jste ale o tom, že právě tyto předměty dnes mohou mít vysokou hodnotu? Jak již redakce Událostí247 zmiňovala, jen takové sklenice se dnes dají prodat za více než 100 000 Kč.

Historie sklářství v Česku

Ačkoliv sklo bylo objeveno už kolem roku 3000 př. n. l., v Česku se s ním začalo poprvé pracovat až okolo 13. století. Alespoň to prozradily archeologické výzkumy, díky kterým se potvrdila existence sklářských hutí v pohraničních horách. Tam naši předci tavili sklo v primitivních pecích při teplotách 1200 °C.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Každopádně první fungující sklárna u nás vznikla v roce 1712, a to konkrétně na Novém Světě v Harrachově v okrese Jablonec nad Nisou. Dodnes je tedy považována za nejstarší fungující sklárnu, a to nejen u nás, ale i na světě. V roce 1991 byla dokonce zapsána jako kulturní památka.

iZdroj fotografie: Cristian Bortes/ Creative Commons / CC-BY-SA
Za staré sklo platí sběratelé pohádkové částky

Podtrženo, sečteno, sklářství jako takové má u nás opravdu dlouholetou tradici a sklo vyráběné v Čechách je uznávané po celém světě. Právě proto některé kousky, které kdysi měly doma naše babičky, dnes mohou mít nevídanou hodnotu. Především pak ručně vyráběné sklenice, často s jemnými nedokonalostmi, které jim dodávají na autenticitě, se dnes řadí mezi velmi žádané kousky. A kolik za ně sběratelé platí?

Sběratelé vám za staré sklo zaplatí tučné částky

Jedním z nejznámějších tuzemských výrobců je dodnes existující značka Moser, jejíž produkty se mnohdy pohybují i v kategorii sběratelských nebo investičních předmětů. V ceně skla od této značky hraje roli opravdu mnoho aspektů – od stavu, brusu i dekorativního zpracování. Je tedy opravdu těžké říct, kolik přesně můžete dostat za sklenice, které máte doma. Jedno je ale jisté – pokud máte celý set, jejich cena se může klidně pohybovat od 20 000 do 100 000 Kč. Pokud jde navíc o staré kousky v perfektní kvalitě, cena může být ještě vyšší.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si myslíte, že máte doma vzácné sklo, informujte odborníka

Jestliže máte podezření, že vaše domácí vitrína možná ukrývá něco výjimečného, není nic jednoduššího než se spojit s odborníky. Odborník na starožitnosti nebo specialista na sklo vám může pomoci určit původ, stáří i aktuální tržní hodnotu. V nejlepším případě zjistíte, že se za běžnými sklenkami z vašeho dětství skrývá doslova poklad. V tomto případě doporučujeme Asociaci starožitníků. Ta dokonce pořádá pravidelně veletrh starožitností a, shodou okolností, hlavní cenu prezidenta Asociace starožitníků letos vyhrála váza ze zmiňované sklárny v Harrachově.

Máte doma nějaké staré sklo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články