Pozor: Děláte podobné věci u vás doma? Stát vás klidně vystěhuje a nic s tím neuděláte

Pokud nemáte to štěstí, že bydlíte ve vlastním, můžete si byt pronajmout, nebo o něj požádat obec.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnozí lidé si však myslí, že když podepíšou nájemní smlouvu, majitel jim do jejich domácnosti nemá co chodit. To ale nemusí být tak úplně pravda. V některých situacích totiž mohou pronajímatelé přijít na kontrolu bytu, jak Události247 psaly již dříve. Pokud by kontroly odhalily například poškození bytu či jiná pochybení, může nájemník o bydlení přijít.

Byt byl plný špíny a odpadků

S problémovými nájemníky nemají problém jen obce, ale také lidé, kteří bydlí v sousedství. „Měli jsme staršího souseda, který doma neustále hromadil nějaké krámy, které našel třeba u popelnic. Z jeho bytu to smrdělo na chodbu i ven na balkón, když se v létě větrá. Obec nám tvrdila, že s tím nic dělat nemůže. Pán nakonec zemřel a obec ten byt musela asi tři měsíce rekonstruovat a větrat, než do něj mohla nastěhovat nové nájemníky,“ řekl Událostem247 pan Josef H. z Brna.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Pozor na příliš velký nepořádek v bytě, který může ovlivňovat poklidné vztahy se sousedy

Pokud se stane, že máte problémového souseda, občanský zákoník stanovuje, že každou vadu, která činí byt neobyvatelným nebo z nějakého důvodu snižuje komfort bydlení, je potřeba oznámit pronajímateli, v tomto případě tedy obci. Ta pak problémovému nájemníkovi pošle upozorňující dopis. Pokud své chování nezlepší, může obec přistoupit k výpovědi z nájmu. Podle občanského zákoníku (§ 2291 a násl.) je možné nájemní smlouvu vypovědět kvůli hrubému porušování povinností. 

Někdy nepomůže ani soud

Patří sem závažné narušování klidu v domě, ničení majetku nebo neplacení nájemného. Pokud nájemník byt nevyklidí dobrovolně, obec může požádat soud o nařízení vyklizení. Některé obce se snaží problémům předcházet, například pravidly pro přidělování bytů nebo dočasnými smlouvami. Ne vždy ovšem tato praxe funguje a někdy je opravdu těžké se nepřizpůsobivých nájemníků zbavit, jak uvádějí následující dva případy. 

iZdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
Neplacení nájmu se může velmi rychle vymstít

Například v Měčíně na Klatovsku měli problém se starší ženou, která od konce roku 2017 neplatila nájem, ale z bytu se ji obci nedařilo dostat pryč. Žena ignorovala i soudní líčení. V Tachově zase došlo na exekutorské vystěhování, až když se do bytu zemřelé neplatící nájemkyně nastěhovala její dcera. Úmrtí matky neohlásila a po dvou měsících přestala platit. Před návštěvou exekutora z bytu utekla, ale uvnitř zanechala nepořádek včetně urny. 

Bydleli jste někdy v obecním bytě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články