Pokuta až 500 000 Kč za ne sekání trávníku na své vlastní zahradě: V ČR realita, na kterou musíme být připraveni

Zanedbané, nesečené pozemky nejsou jen estetickým problémem, ale mohou mít reálné dopady na okolí. Udržování a sekání zahrad je proto ze zákona povinné.

i Zdroj fotografie: Lukáš Malý (Lasy88)/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Redakce Událostí247 již dříve přinesla informace o tom, že sekání trávy v časech nařízeného klidu, například v neděli nebo pozdě večer, se lidem může prodražit. Pokuty za to mohou dosahovat desítek tisíc korun. Problematické je však naopak i nedostatečné sekání zahrad. Zejména pokud je tam i plevel

Sekání zahrad je povinné

Mnozí lidé mají za to, že na svém pozemku si mohou dělat co chtějí a zda trávník budou či nebudou sekat je čistě na nich. To ale bohužel není tak úplně pravda. Zanedbaná zahrada zarostlá plevelem totiž může být důvodem k udělení mastné pokuty. Konkrétně tuto oblast upravuje zákon o rostlinolékařské péči, který jsme prostudovali.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Lubor Ferenc/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zahradu je třeba pravidelně udržovat

Jak redakce Událostí247 zjistila na webu města Jičín, zákon nařizuje, aby tito lidé bránili šíření plevelů a dalších škodlivých organismů. A to skrze pravidelné sečení, které by mělo zamezit dalšímu rozrůstání plevele na sousední pozemky. Nejde tedy rozhodně o pořádek a estetiku, ale primárně o ochranu přírody a zabránění rozšiřování škodlivých invazivních druhů rostlin.

Pokuty mohou být vysoké

Kdo pak nařízení nebude dodržovat a svůj pozemek pravidelně sekat a jinak ho udržovat, může počítat s mastnou pokutou. V případě fyzických osob se může jednat o sumu do 30 tisíc korun, podnikatelé a právnické osoby pak musí počítat až s půlmilionovou sankcí. 

iZdroj fotografie: Lewis Clarke / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé by měli své pozemky alespoň občas posekat

Zároveň ještě dodejme, že zmíněná eliminace plevelů se nemůže provádět jen tak ledajakým způsobem. Přísně zakázáno je totiž také vypalování trávy a křovin. Podle zákona o požární ochraně může lidem, kteří nařízení poruší, hrozit pokuta až 25 tisíc korun, u právnických osob pak opět až půl milionu korun, jak redakce Událostí247 dále ověřila na webu Hasičského záchranného sboru

Ačkoli sankce se mnohým mohou zdát přísné, redakce Událostí247 má za to, že mohou významně přispět k tomu, aby se šíření škodlivých plevelů či vznikání požárů z vypalování trávy předešlo. Nižší sankce by dost možná nepůsobily tak odstrašujícím dojmem, jako je tomu v případě těchto pokut. A bohužel, realita ukazuje, že v mnoha případech jde o jediný nástroj, jak donutit majitele zahrad k odpovědnosti a dodržování zákonů.

Jsou podle vás pokuty dostatečně vysoké?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články