Se zaměstnavatelem si nezahrávejte. Změnila se pracovní pravidla. Vyhazovat z práce nově dostanete i přes e-mail

Nový zákoník práce s sebou přináší spoustu novinek, o kterých byste měli vědět. Kdo je nebude znát, může být pak nemile překvapen.

i Zdroj fotografie: Missionedit/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ačkoliv vás redakce Událostí247 již v minulosti informovala o úpravě zákoníku práce, rozhodně není na škodu si připomenout, co vše se pro vás, jakožto pro zaměstnance či zaměstnavatele, bude měnit. Respektive už změnilo. Díky novým pravidlům může například trvat zkušební doba o něco déle, výpovědní lhůta pak může být zase o něco kratší. Váš zaměstnavatel vám navíc může dát padáka klidně přes e-mail. Pojďme se společně podívat na všechny změny.

Nový zákoník práce

Od června platí nový zákoník práce, který zásadně mění proces výpovědi ze zaměstnání, ale také zkušební dobu či možnost čerpání volných dnů. Největší novinkou je zkrácení výpovědní lhůty, které se dotýká jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů. Klíčový rozdíl spočívá v tom, kdy výpovědní doba začíná běžet — a právě zde dochází ke zkrácení až o několik týdnů. Jak redakce Událostí247 zjistila, výpovědní lhůta odteď nezačíná prvním dnem následujícího měsíce, ale už ode dne, kdy byla doručena.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: MajerJ / Creative Commons / CC-BY-SA
Zaměstnavatel vám může dát klidně výpověď přes e-mail

V praxi to tedy vypadá tak, že pokud podáte výpověď například 17. července, v práci budete končit 17. září. V minulosti by vám ale výpovědní lhůta začala běžet prvním srpnovým dnem a byla by ukončena na začátku října. Ve výsledku to pak znamenalo, že výpovědní lhůta trvala klidně o dva týdny déle.

Co se pak výpovědi týká, zaměstnavatel musí udat jeden z důvodů, který je vysloveně uveden v zákoníku práce. Mezi ně patří například zrušení pracovního místa, organizační změny, přemístění provozu do jiné lokality nebo například zrušení firmy. O výpovědi však nemusí informovat osobně a může ji klidně poslat svému zaměstnanci přes e-mail. S touto formou komunikace však musí souhlasit samotný zaměstnanec.

Další novinky

Kromě výpovědní lhůty se mění i zkušební doba, která teď může u klasických pozic trvat čtyři měsíce a u těch manažerských dokonce osm. Délku zkušební doby pak určuje samotný zaměstnavatel. Změny také čekají na zaměstnance, kteří jsou na mateřské dovolené. Ti dostanou možnost uzavřít dohodu o práci u svého stávajícího zaměstnavatele, a to ve stejném oboru či na stejné pozici.

iZdroj fotografie: Deskmag/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na zaměstnance letos čeká více volných dnů

Mění se i rozsah volných dnů u životních událostí. Při úmrtí rodinného příslušníka můžete čerpat až pět dní neplaceného volna. U svatby vám bude náležet dvoudenní volno, jeden ze dvou dnů bude přitom plně placený. Placené volno přitom můžete čerpat i v momentě, kdy jdete na svatbu svého potomka.

Co na nový zákoník práce říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články