Využíváte na telefonu PIN kód? Pokud bude špatný, skončíte bez peněz. Jednoduše vám vybílí bankovní účet

Chytré mobilní telefony nám už několik let sice usnadňují život, ale často jsou taky velkým pomocníkem pro praktiky různých podvodníků.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O nejnovějších typech podvodů vás Události247 informují pravidelně. U platební karty, internetového bankovnictví nebo třeba u mobilu používáme zabezpečovací číselné kódy. Je to takzvaný PIN, neboli Personal Identification Number. Česky osobní identifikační číslo.  Tato číselná kombinace by měla naše citlivé údaje ochránit.

Dávejte si těžší číselné kombinace

Ne vždy to ovšem platí. Někdy si totiž lidé dají jednoduchou kombinaci, aby si ji dobře zapamatovali. Podle studie společnosti Data Genetics existuje hned několik číselných kombinací, které by lidé určitě používat neměli. Na prvním místě je klasické 1234. To je totiž vůbec nejčastěji používaný PIN a je jasné, že tato kombinace napadne zloděje jako první. Další nejčastěji používané kombinace jsou 1111, 0000, 1212 nebo 7777.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Danny Choo/ Creative Commons / CC-BY-SA
PIN kód by neměl být lehce odhalitelný

Zjišťovali jsme také to, jaké číselné kombinace jsou naopak nejméně časté. Jak uvádí server Gamepressure, jsou to čísla 8068, 8093, 9629, 6835, 7637, 0738, 8398, 6793, 9480 a 8957. Neznamená to však, že bychom teď měli všichni měnit číslo na 8068, protože pak by mohlo skončit na prvním seznamu, a to by znamenalo velké plus pro kyberzločince. Existuje však 10 000 možných kombinací, které mohou být uspořádány číslice 0 až 9 pro vytvoření čtyřmístného PIN kódu.

Ani nejchytřejší mobil vaše peníze neochrání

O peníze však můžete přijít, i když máte jeden z nových modelů oblíbené značky Apple. Dokládá to příběh ženy z amerického New Yorku s ukradeným iPhone 13 Pro, o kterém informoval web Business Insider. Zloděj jí mobil ukradl ve chvíli, kdy vycházela z baru. Žena se obratem pokoušela znovu získat přístup ke svému Apple účtu, ale při snaze identifikovat polohu svého mobilu zjistila, že přístup k jejímu účtu byl zablokován.

iZdroj fotografie: McChizzle/ Creative Commons / CC-BY-SA
Dejte si pozor, aby váš PIN nikdo na veřejnosti neviděl

Zloděj ji totiž nejspíš pozoroval v okamžiku, kdy zadávala heslo. Během následujících 24 hodin pak z účtu okradené ženy zmizelo 10 000 dolarů, což je v přepočtu přes 220 000 korun. O peníze ovšem můžete přijít i ve chvíli, kdy vám ukradnou třeba peněženku. Stále ještě totiž existují lidé, kteří si PIN od karty napíšou buď přímo na ni, nebo na nějaký lísteček v peněžence. Zloděj pak má k těmto penězům velmi snadnou cestu.

Používáte na telefonu PIN kód?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články