Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Řeč je o spotřebiči, jehož provoz ročně vyjde na několik tisíc korun, přitom by se za něj dalo snadno ušetřit.
V bytech a domech máme častokrát spotřebiče, které neustále spotřebovávají elektřinu, a to i přesto, že je vlastně ani nepoužíváme. Prostě je necháváme zapojené v zásuvce, protože se nám daný spotřebič nechce vyhazovat a marně doufáme, že se nám ještě někdy bude hodit. Jenže právě tyto spotřebiče mohou často výrazně ovlivnit celkovou sumu, kterou platíme každý rok za elektřinu. Například provoz starého mrazáku, který už dlouhé měsíce zeje prázdnotou, vás může ročně vyjít klidně na více než 3 000 Kč.
Nejhorší spotřebič s nejdražším provozem
Existuje opravdu mnoho spotřebičů, které dokážou výrazně zvýšit celkové účty za elektřinu. Kromě klasického starého mrazáku tu máme například troubu nebo indukční desku, jejichž provoz stojí tisíce ročně. A nebo také praktický a estetický doplněk do koupelny – topný žebřík. Sám o sobě je skvělý, člověk na něj pověsí ručník a během pár desítek minut je suchý. A aby toho nebylo málo, topný žebřík navíc dokáže efektivně vyhřát koupelnu. Bohužel jeho provoz ale vyjde na tisíce korun ročně.
Zejména starší typy elektrických žebříků, které běží neustále bez jakékoli regulace, mohou spotřebovat překvapivě velké množství elektřiny. A to i přesto, že se na první pohled mohou zdát jako úsporné a nenáročné zařízení. Většina nových elektrických topných žebříků má příkon 700 wattů, což znamená, že za hodinové vytápění místnosti zaplatíte při ceně 4 Kč za kWh asi 2,8 Kč.
Nezdá se to moc, ale pokud budete topný žebřík používat čtyři hodiny denně, jeho provoz vás za měsíc vyjde na 336 Kč. To se ale bavíme o novém topném žebříku, ty starší mají spotřebu přes 1 kWh a ročně vás jejich provoz vyjde i na 5 700 Kč.
Chce to mít správný systém
Vysoká spotřeba je však jen jedním z problémů, které s provozem těchto radiátorů souvisejí. Neustálé používání vede k rychlejšímu opotřebení zařízení, zejména u levnějších modelů. Může se stát, že budete muset žebřík vyměnit mnohem dříve, než jste původně plánovali – a to s sebou nese další výdaje. Nesmíme zapomínat ani na dopad na životní prostředí. Každá zbytečně spotřebovaná kilowatthodina totiž přispívá k vyšším emisím oxidu uhličitého a zatěžuje tak planetu.
Základní rada je jednoduchá – nenechávejte topný žebřík zapnutý neustále. Ideální je jeho provoz regulovat – buď pomocí časovače, nebo manuálním zapínáním pouze tehdy, když je skutečně potřeba. Bohatě stačí ho zapnout na hodinu denně. Tak se vyhnete jak přehnané spotřebě, tak zbytečnému opotřebení. Ačkoliv může koupelnový radiátor působit jako drobný pomocník, jeho dlouhodobý dopad na vaše výdaje a životní prostředí může být značný. Pečlivým zacházením ale můžete situaci snadno obrátit ve svůj prospěch.
Máte doma topný žebřík?


