V obchodě se rozšířil nešvar, který je nezákonný. Aspoň jednou to přitom udělalo 99 % Čechů. Pokladní už se bouří

Stejně jako většina věcí, také při nákupu v obchodech musí zákazníci dodržovat určitá pravidla.

i Zdroj fotografie: Realeklas/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 nedávno psaly třeba o tom, že někteří lidé si při nákupech berou zboží přímo z palet, což by dělat neměli a mohlo by to v některých případech být i nebezpečné. Především pokud jde o větší nebo těžší předměty. Podle některých je braní zboží z palet od zákazníků drzost, podle zákazníků to naopak ušetří čas a nemusí čekat na obsluhu. 

Zkusil to snad každý

Existuje však ještě jeden nešvar, který udělalo, alespoň podle nás, aspoň jednou za život klidně i 99 procent lidí. Určitě to sem tam děláte i vy. Říkáte si, co by to tak mohlo být? Je to ochutnávání zboží ještě před tím, než ho nakupující u pokladny zaplatí. Nejčastěji se to děje u ovoce. Zákazník nechce, jak se říká, kupovat zajíce v pytli, a proto často vidíme, jak si utrhne třeba kuličku hroznového vína, nebo třeba ochutná švestku či meruňku.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Skoro každý Čech někdy ochutnal kus ovoce či zeleniny ještě v obchodě

Taky to dělám a nevidím na tom nic špatného. Kolikrát už se mi stalo, že jsem koupila třeba hrozny a když jsem je doma vybalila a ochutnala, byly neskutečně kyselé, a i když stály dost peněz, mohla jsem je tak leda vyhodit. Přece mají stejně nějaké rezervy na odpisy, když se něco zkazí,“ řekla Událostem247 paní Hanka M. z Třebíče. Nikdy se jí prý ale ještě nestalo, aby ji třeba prodavačka za toto konání napomenula.

Můžete být obviněni z krádeže

Obchody se musí řídit nařízením Evropské unie, v rámci kterého jsou povinny spotřebitele informovat o jakosti, zemi původu i podmínkách balení. Jak Události247 zjistily na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce, vztahuje se však pouze na vybrané druhy ovoce a zeleniny, například na jablka, hrušky, jahody nebo nezralé banány. Týká se to také prodávajících na tržištích nebo stáncích, včetně těch u silnice.

iZdroj fotografie: Mtaylor848/ Creative Commons / CC-BY-SA
Čistě technicky je konzumace čehokoliv ještě v obchodě krádež. Pak už záleží jen na daném prodejci, jak se k dané věci postaví

Nejde však jen o ovoce nebo zeleninu. V prodejnách často vidíme, jak si zákazník otevře láhev s pitím, protože má zrovna žízeň, nebo dá maminka dítěti do ruky rohlík, aby měla při nakupování klid. Někdy jsou lidé poctiví a ujedené zboží zaplatí. Jindy se stane, že nedopitou láhev s limonádou nechají pohozenou někde mezi regály. Podle trestního zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb.) ovšem není konzumace nezaplaceného jídla ochutnávka, ale krádež a v některých případech může být přivolána i policie.

Ochutnali jste někdy něco ještě v obchodě? Pokud ano, co?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články