Oficiální změna pracovní doby: Koho všeho se novinka dotkne a dostanou zaměstnanci v práci stejné peníze?

Do práce musí chodit většina z nás. Podle toho, jakou vykonáváme profesi, trávíme tam buď klasických osm hodin, dvanáctky, nebo jen pár hodin týdně.

i Zdroj fotografie: www.Pixel.la Free Stock Photos/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jak Události247 psaly již dříve, i když to tak možná nevypadá velmi pracovití jsou Řekové. Tamní zaměstnanci mají nově možnost trávit v práci dokonce šest dnů v týdnu. Díky přelomové legislativě totiž mohou mít legálně druhou práci. Šestidenní pracovní týden však není povinný a funguje na bázi volitelnosti a po domluvě se zaměstnavatelem. 

V České republice se koncept osvědčil

V poslední době se ovšem stále častěji skloňují také slova čtyřdenní pracovní týden. V České republice ho již některé firmy zavedly a většinou se osvědčil. Jsou to například brněnská firma Phonexia, agentura B&T, digitální agentura Sherpas nebo Trinity Bank. Je však jasné, že tato praxe nejde zavést ve všech pracovních odvětvích. Například v nemocnicích tráví zaměstnanci spíše přesčasy.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Cnbc / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé firmy v tuzemsku zavedly čtyřdenní pracovní týden. Zaměstnanci si ho nemohou vynachválit

Redakce Událostí247 prostudovala data statistického úřadu Evropské unie Eurostat, která se týkají průměrné doby strávené v práci. Celoevropský průměr činí 36 hodin, konkrétně Češi pak za týden odpracují v průměru 37,8 hodiny. Experimentů s tímto konceptem je po celém světě spousta, jak vyplývá z informací na webu Welcome to the Jungle. Podle firem se tento koncept většinou osvědčil.

Za méně času v práci stejná výplata

I když u nás jde stále ještě o novinku, v některých zemích je čtyřdenní pracovní týden nastaven už několik let. Jak redakce Událostí247 zjistila, aplikuje se hodně v Austrálii, Belgii nebo v Rakousku. Posledně zmíněná země má dokonce nejkratší průměrný pracovní týden na světě, a to 35,5 hodiny. V České republice se o ničem podobném zatím oficiálně neuvažuje. Je na každé firmě, jestli se jí to vyplatí.

iZdroj fotografie: Munikmoon/ Creative Commons / CC-BY-SA
O tom, jak dlouhý by měl vlastně pracovní týden být se diskutuje už dlouho napříč celou Evropou

V Německu kratší pracovní týden testovali půl roku. Podle organizace 4 Day Week Global se osvědčil. Většina zaměstnanců poté vykazovala lepší pracovní výkony a celkově byli se svým životem spokojenější. Ještě více motivující je to, že i když lidé v práci stráví méně času, dostanou zaplaceno stejně, jako kdyby tam byli pět dnů. Svou práci ovšem musí stihnout ve stejném rozsahu. Jestli se tato novinka stane běžnou praxí i u nás ukáže čas.

Jak dlouhý je pracovní týden u vás ve firmě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články