Majitelé telefonů Android jsou opět v ohrožení. Na Google Play se objevilo hned několik nebezpečných aplikací, které je mohou okrást o peníze.
Podle mnoha statistik, které snadno dohledáte na internetu, momentálně vlastní telefon s operačním systémem Android přibližně 70 % uživatelů. Právě to je jeden z hlavních důvodů, proč to jsou právě oni, kteří čelí stále častěji hackerským útokům a setkávají se s aplikacemi, které v sobě ukrývají nebezpečný škodlivý kód. Jak redakce Událostí247 již informovala, k takovým problémům dochází bohužel pravidelně.
Majitelé telefonů Android v ohrožení
Google Play je v podstatě jedno velké tržiště pro majitele telefonů Android. Ti si na něm buď mohou aplikace zakoupit, nebo je stáhnout úplně zdarma. A kdo je tam vlastně nabízí? Samotní vývojáři. Člověk by si pak logicky myslel, že každá aplikace musí projít bezpečnostní kontrolou, a ano, skutečně tomu tak je. Bohužel, některé rizikové programy mohou i přes bezpečnostní kontroly proniknout, a když si je pak stáhneme do telefonu, rázem čelíme problému, který nemusí být snadno řešitelný.
Vývojáři malwaru, tedy škodlivého viru, nacházejí stále nové cesty, jak se i přes kontrolní mechanismy do obchodu Play dostat. Uživatelé pak žijí v mylném dojmu bezpečí – aplikaci stáhli z oficiálního tržiště, takže se přece nemusí ničeho bát. Jenže právě na tento falešný pocit jistoty útočníci spoléhají.
V poslední době se na Google Play objevily aplikace, které se vydávají za legitimní kryptoměnové peněženky a směnárny. Po instalaci a otevření vyvolají interní prohlížeč (tzv. WebView), ve kterém načtou falešnou phishingovou stránku. Ta pak uživatele vyzývá k zadání tzv. mnemotechnické fráze – tedy klíče, který slouží k přístupu do kryptoměnové peněženky. Jakmile se pak hackeři do peněženky dostanou, vyčerpají z ní všechny prostředky.
Na co si dát pozor
Aplikací, které byly poškozeny nebezpečným malwarem, je hned několik. Patří mezi ně například Pancake Swap, Suite Wallet Hyperliquid, Raydium BullX Crypto, OpenOcean Exchange a Meteora Exchange. V případě, že jste si některou ze zmíněných aplikací stáhli do svého telefonu, jejich samotné smazání nepomůže. V tomto případě odborníci doporučují, abyste raději telefon přepnuli zpět do továrního nastavení.
Pokud se chcete vyhnout nebezpečným aplikacím, existuje hned několik kroků, které vás mohou ochránit. Dříve, než si nějakou tu aplikaci stáhnete, věnujte pozornost recenzím na Google Play a také si proklepněte samotného vývojáře. Stačí si rozkliknout jeho profil, díky čemuž zjistíte, jaké další aplikace má na svědomí a jaké mají ohlasy u uživatelů. Pokud žádnou recenzi na Google Play nenajdete, zkuste si vyhledat recenze na danou aplikaci na jiných portálech, případně se zeptejte na nejrůznějších uživatelských fórech.
Vlastníte telefon s operačním systémem Android?


