Přehled všech pokut, které můžete na dovolené 2025 vyfasovat: Kouříte? Platíte. Špatná obuv? Také platíte

Letní dovolená se letos Čechům může snadno prodražit. Důvodem však není jen zdražování v zahraničí, ale také různá neobvyklá nařízení, za jejichž porušení hrozí mastné pokuty.

i Zdroj fotografie: AyianapaProtaras/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Dovolená v zahraničí se Čechům může nečekaně zkomplikovat. V různých zemích totiž čím dál častěji zavádí nejrůznější regulace a nařízení, jež se z velké části týkají chování turistů. Ti, kteří tato pravidla nebudou znát, se pak snadno mohou dostat do křížku s tamními úřady a policií. A z dovolené si tak mohou odvézt nepříjemný zážitek, který je bude stát ještě peníze na pokutě.

V Itálii a Chorvatsku se nesmí chodit v plavkách po městě

Redakce Událostí247 přinesla informace o tomto kuriózním nařízení již dříve. Platí například v chorvatských městech Split a Dubrovník, kde je zakázáno chodit pouze v plavkách po historických centrech měst. Pokuty za porušení činí asi 150 eur, tedy něco přes 3 600 korun. Podobně je tomu také v několika městech v Itálii. Jak redakce Událostí247 ověřila z informací serveru Finestre sull’Arte, tamní pokuty mohou činit dokonce až 500 eur, což je asi 12 200 korun.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: l0da_ralta/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ve Francii platí plošný zákaz kouření na plážích

Dalším nešvarem, za nějž mohou být turisté na dovolené v zahraničí tvrdě pokutováni, je kouření. Jak jsme zjistili z informací webu The Guardian, od letošního roku v zemi platí plošný zákaz kouření na plážích a v parcích. Sankce za porušení tohoto nařízení pak mohou činit 135 až 700 eur, tedy 3 300 až 17 200 korun.

Pozor by si na kouření na plážích měli dávat také lidé ve Španělsku. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Světové zdravotnické organizace, první pláže, kde je zakázáno kouřit, se v zemi začaly objevovat už v roce 2006. Postupně se nařízení rozšiřovalo a dnes již platí ve velké části tamních pláží, včetně těch turisticky nejoblíbenějších. Příkladem je pláž L’Albir v Alicante, kde zákaz začal platit letos, jak jsme ověřili na webu DailyMail.

Pozor by si lidé na dovolené měli dát i na obuv

O dalším bizarním pravidle, se kterým se turisté na dovolené mohou setkat, pak informuje web Manchester Evening News. Týká se řeckého města Atény. V tamních památkách, jako je Akropole nebo divadlo v Epidauru, totiž lidé nově nesmí nosit boty na podpatku, aby nepoškozovali tamní historickou dlažbu. Pokuta pak může dosahovat až 900 eur, což je v přepočtu více než 22 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Robert Nyman/ Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé by si měli zjistit, jaká pravidla v dané zemi platí

Přestože mnohá z těchto nařízení mohou lidem připadat absurdní, redakce Událostí247 určitě doporučuje je nepodceňovat. Základem před navštívením jakékoli země by podle nás mělo být prostudovat si tamní nařízení, aby pak lidé nebyli překvapení. Jinak se jim snadno může stát, že se jim dovolená nepříjemně prodraží.

S jakými bizarními nařízeními jste se v zahraničí setkali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Aleš Peterka je součástí redakce webu Události24/7.cz už nějaký ten pátek a patří mezi nejčtenější redaktory celého magazínu. Jeho čtivý a kapku ironický styl psaní textů je u čtenářů více než oblíbený a obsah jeho článků sedne takřka každému. Do svých textů vnáší pohled běžného každodenního spotřebitele, čímž se dokáže dobře naladit na vlnu průměrného čtenáře. Zároveň se ale v jeho článcích často odráží náklonnost k historii a společenským vědám. Nikdy neodmítne napsat si krátký zajímavý článek o nějakém retro tématu nebo naopak vysoce informativní text o tom, na co si dát pozor při nákupu v supermarketu nebo jiných běžných činnostech.

Zobrazit další články