Varování: Kdo včas nepošle peníze, ten zůstane bez elektřiny a vody. Týká se to statisíců Čechů

Zákon nově dává bytovým družstvům a pronajímatelům do ruky nástroje, jak postupovat v boji proti lidem, kteří odmítají hradit poplatky za energie či nájemné.

i Zdroj fotografie: KVDP/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V souvislosti s odstřižením od vody či elektřiny se obvykle mluví o dodavatelích energií. Pokud člověk neplatí, může dojít po upomínkách k úplnému přerušení dodávky. U bytových domů je ale situace jiná. Energie zde totiž často odebírá celé společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo družstvo, které je pak přerozděluje mezi jednotlivé byty. I zde však nově lidem může hrozit odstřižení. Kdo nebude pravidelně posílat peníze, ten se může rázem ocitnout bez energií.

Bez elektřiny nebo vody mohou být spousty Čechů

Jak redakce Událostí247 zjistila z informací webu Deník, nový zákon, který primárně řeší podporu bydlení, kromě jiného zavádí možnost pro SVJ odstřihnout neplatiče od dodávek elektřiny, vody či třeba plynu. To se přitom potenciálně může týkat statisíců lidí. Zkrátka všech, kteří v bytech spravovaných SVJ žijí.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Policie ČR
V bytových domech spravovaných společenstvím vlastníků jednotek žije spousta Čechů

Významný byl pro tuto věc nedávný rozsudek Nejvyššího soudu. Jak redakce Událostí247 zjistila, ten rozhodl, že je možné některým obyvatelům zamezit v přístupu k energiím, pokud dlouhodobě neplatí. Nyní pak tuto pravomoc SVJ dal i zákon. Přestože v praxi bude nejspíš technické provedení odpojení často složité, pro bytová družstva je tato novinka důležitým milníkem.

Zákon zavádí i další změnu

Nejen odpojení od elektřiny či plynu může nově problémovým nájemníkům hrozit. Jak jsme dále zjistili, novela výrazně usnadňuje také jejich vystěhování. Jak jsme ověřili na webu jedné z vládních stran, ODS, nově zavedený rozkaz k vyklizení umožní majitelům bytů rychlejší soudní cestou vystěhovat nájemníky, kteří už nemají platnou smlouvu. Stačí doložit vlastnictví nemovitosti, zánik nájemního vztahu a prokazatelně nájemníka písemně vyzvat k vystěhování alespoň 14 dní před podáním žaloby.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Vystěhování problémových nájemníků je snazší

Podle redakce Událostí247 jsou tyto změny určitě potřebné a pro SVJ či pronajímatele přináší velmi cenné pravomoci. Samozřejmě bude zásadní dohlížet na to, aby nedocházelo k jejich zneužívání. Obecně jsou ale změny důležitým signálem, že práva poctivých obyvatel a majitelů bytů začínají být brána vážně.

Co si o novinkách myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Martin Dvořák se dal na kariérní cestu redaktora s jasným cílem. Věnovat se rešerši finančního a bankovního sektoru a rozklíčovat všechny skryté nástrahy světa financí. Vždy chtěl pomocí svých článků čtenářům pomoci zorientovat se ve světě plném poplatků, hypoték, půjček a mnoha dalších finančních termínů. Zastává stanovisko, že každý by měl mít právo na přesné a jasné informace, což zahrnuje i finance. Proto sám testuje různé bankovní produkty a služby, na denní bázi sleduje novinky týkající se poplatků a následně dává čtenářům vědět, jaké triky jednotlivé instituce používají, aby z nás dostaly peníze.

Zobrazit další články