Ve čtvrtek po zasedání ministrů vnitra oznámila komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, že Německo a 14 dalších zemí ochrání téměř čtyřicet tisíc Afghánců.
V posledních měsících evakuovaly státy EU podle Evropské komise z Afghánistánu přibližně 28 tisíc lidí. K nim přibude deset tisíc dalších. Podle dopisu Johanssonové ministrům vnitra bylo přislíbeno již přes 38 tisíc případů.
Apely eurokomisařky
Ylva Johanssonová vyzývá členské státy, aby do konce roku 2022 splnily všechny své sliby týkající se přesídlení ohrožených Afghánců. V dopise také sdělila, že jen Německo je připraveno přijmout 25 tisíc lidí z Afghánistánu, kteří podle eurokomisařky potřebují zvláštní ochranu. Francie souhlasila s přijetím 2500 Afghánců a 5000 lidí z jiných zemí. Nizozemsko poskytne ochranu 3100 lidem, Španělsko 2500 a Švédsko 2000 lidí. Informovaly Novinky.
Spolkové ministerstvo vnitra však zdůraznilo, že německý podíl není novým závazkem. „Německo souhlasilo s přijetím bývalých místních pracovníků a Afghánců, kteří jsou obzvláště ohroženi. Dosud bylo přijato kolem 25.000 vstupů,“ uvedlo. Mezi těmito Afghánci má být 19 tisíc místních pracovníků a asi 6 tisíc zvláště zranitelných Afghánců, kteří jsou po přebrání moci v zemi radikálním hnutím Talibán v ohrožení.
Afghánská situace
Západní země v rámci narychlo zorganizované letecké evakuace přepravily v srpnu do EU více než 120 tisíc Afghánců. Stalo se tak poté, co Talibán při rychlé ofenzívě ovládl Kábul a zároveň prakticky celý Afghánistán. Po dvaceti letech tím skončila vojenská mise pod vedením Spojených států. V Afghánistánu po stažení západních vojsk zůstaly desítky tisíc Afghánců, kteří se v zemi zasazovali o lidská práva či pracovali jako novináři nebo zaměstnanci bývalé prozápadní vlády.
„Zranitelní lidé a ohrožení uprchlíci čekají na svůj odchod, aby mohli začít nový život v bezpečí a důstojnosti,“ citovala agentura Reuters Ylvu Johanssonovou. “ Západní země evakuovali v srpnu více než 120 tisíc uprchlíků.