Alergici v ohrožení: Na trhu se objevil závadný lék, který jim přivodí nemalé potíže

Lidé, kteří trpí alergií především na trávy a pyly, by měli být opatrní, jaký lék si v lékárně vyzvedávají, varuje SÚKL.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozornil, že stahuje z prodeje léčivého přípravku Pollinex Rye, 2000SU, inj. sus.3 II. Ukázalo se totiž, že jistá šarže léku by mohla obsahovat cizorodé částice. Stahování se konkrétně týká šarže číslo A05232. Pollinex Rye je určen k léčbě sezónní alergické rýmy, tedy senné rýmy vyvolané travními pyly, u dospělých, u kterých není léčba léky na alergii dostatečně účinná, informuje web Nonstop lékárna.

Peníze budou vráceny v plné výši

Protože se jedná o léčivo, které je podáváno formou injekcí, může v místě vpichu dojít i k zarudnutí. „V místě podání není vyloučena možnost výskytu lokální reakce ve formě granulomu. Jiná zdravotní rizika nejsou předpokládána. K dnešnímu dni jsme zatím neobdrželi žádná hlášení nežádoucích účinků, která by mohla souviset s uvedenou závadou v jakosti u této šarže,“ řekla Událostem247 mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výrobce předplněných injekcí Pollinex Rye, kterými se léči alergici od 6 let, stahuje jednu šarži předplněných injekcí. Pacienti je mají vrátit do lékárny

Pacienti mohou vracet balení výše uvedené šarže do 31. ledna 2023 do jakékoliv lékárny. Nejlépe však do té, ve které byl přípravek vydán, a to včetně načatých balení, píše SÚKL na svém webu. Lékárny pacientovi vrátí za odevzdané balení plnou částku. Lékárny pak mohou vrátit balení stahované šarže léčivého přípravku distributorovi, od kterého nakupují zboží, a to do 28. února 2023, informuje dále SÚKL na svých stránkách.

Prodávaly se i další závadné léky

Nejedná se zdaleka o jediný závadný lék, který byl v lékárnách k dostání. Události247 před nedávnem informovaly, že si pacienti mohli zakoupit paralenové čípky, které měly uvedenou chybnou sílu léčivého přípravku. Při jejich používání mohlo dojít k předávkování paracetamolem. Následkem toho pak mohlo být i trvalé poškození jater, v horším případě i následná transplantace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékový ústav také informuje, že stahování probíhá z důvodu předběžné opatrnosti

Před třemi lety byl z lékáren stahován lék k léčbě rýmy, oblíbený a často používaný nosní sprej Olynth. Informoval o tom web Lékárna. Přípravek byl stahován z trhu z důvodu rizika mikrobiální kontaminace. To, že by mohlo být ohroženo zdraví pacientů, nebylo možné jednoznačně vyloučit. V Česku nebyla podle webu hlášena žádná podezření na nežádoucí účinek spojený s použitím dané šarže nosního spreje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety