Českou republiku zasáhly silné bouřky. Nejhorší situace byla na jižní Moravě. Přes Břeclavsko prošlo tornádo o rychlosti 150 kilometrů za hodinu.
Desítky domů přišly dle TN o části střech, některé strhl vítr dokonce úplně. Jak dále píše TN, bouře ničila střechy, na kterých chybějí tašky. Za pouhých devět dnů to bude přesně rok, co se okolními obcemi přehnalo jiné tornádo. Živel 24. června 2021 zabil šest lidí a způsobil škody za 15 miliard korun. Některým lidem se podle TN dodnes nepodařilo jejich domy zcela opravit.
Tornádo naštěstí nemá oběti
Starosta Lanžhota na Břeclavsku Ladislav Straka Událostem247 potvrdil, že ve městě je poškozená zhruba třicítka domů. Hasiči na jihu Moravy zasahovali u téměř šedesátky případů, konkrétně na Břeclavsku to bylo 42 výjezdů. Informuje o tom Brněnská drbna. Přímo na místo vyrazil Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Po přezkoumání situace Událostem247 potvrdil, že se opravdu jednalo o tornádo.
Podle Münstera to naznačují škody, například vyvrácení statnějších stromů. „Na domech nebyly škody tak velké, popadaly tašky nebo části střech,“ uvedl pro Události247. „Na mezinárodní Fujitově stupnici je to intenzita F0 až F1. Stupnice tornáda se dělí do šesti stupňů od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5, který se celosvětově vyskytuje pouze ve dvou procentech případů,“ doplnil meteorolog pro Události247.
Čeho bychom se měli vyvarovat při bouřce
Loňské tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko 24. června 2021 ve večerních hodinách a vyskytly se velmi silné bouře. Šlo o největší tornádo v historii České republiky. O život přišlo šest lidí včetně malého dítěte. Jak připomíná Blesk, živel napáchal miliardové škody a zničil stovky domů. Zasaženy byly především obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, severní části Hodonína a Ratíškovice, píše deník Blesk.
S létem se dá očekávat podle webu Meteopres také velké množství bouřek z tepla. Meteopres dále píše, co při bouřce rozhodně nesmíme dělat. Pokud jsme venku, není dobré se opírat o zdi nebo skalní stěny. Neměli bychom ani běhat, plavat nebo plout v loďkách či provozovat jiné vodní sporty. Podle hasičů by se lidé při bouřce měli vyvarovat i přenášení kovových předmětů, telefonování a používání jiných elektrických spotřebičů, zakončuje Meteopres.