Teplo bude dražší i pro uživatele dálkového vytápění. Je čas si zvýšit zálohy, tvrdí teplárenské sdružení

Očekává se, že ceny tepla porostou i v dalších měsících. Správci bytových domů by měli zodpovědně upravovat zálohy. Neplatiče může teplárenská firma potrestat úplnou odstávkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příští topní sezóna samozřejmě nepostihne zvýšenými náklady na teplo jen ty, kdo si sami topí uhlím. Hlouběji do peněženky budou muset sáhnout i obyvatelé bytovek. Také těm podraží teplo dodávané z tepláren anebo centrálních domovních kotelen. Upozornil na to Deník a v článku dále přináší řadu rad a odpovědí pro předsedy bytových družstev a SVJ. Teplárenské sdružení jim doporučuje, aby si udělali dostatečnou finanční rezervu a už nyní připravili obyvatele domů na zvýšení záloh, informuje Deník.

Ceny platné pro rok 2023 budou známy až v prosinci

Růst cen tepla dále Deník dokládá statistickými údaji: Jeden GJ tepla letos v lednu stál v průměru 683 korun, což bylo o 12 procent víc než v předchozím roce. V červnu již cena meziročně stoupla o více než 18 procent na 702 koruny. „Je potřeba, aby lidé počítali se zdražením nákladů na teplo, ať už ho nakupují, nebo si ho sami vyrábějí,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Již nyní vedeme klienty ke zvýšení průběžných záloh, aby byl očekávaný dopad zvýšených nákladů minimalizován,“ prohlásil v článku předseda SBD Praha Martin Kroh.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sídliště

Zodpovědnost a předvídavost při plánování nákladů na topnou sezónu důrazně doporučuje svým klientům správcovská firma Bytasen. „Předsedům bytových družstev, respektive společenství vlastníků je vývoj cen energií jasný. Při stejné spotřebě to bude pro letošní rok 20 – 25 % nárůst. Sami nám volají,že chtějí zvednout zálohy. Taky proto, že se zatím neví, jak to bude s cenami dál: Ty na příští rok budou zámé až někdy v prosinci,“ komentuje pro Události247 ředitel Bytasenu Petr Hájek současnou situaci ve své praxi.

Pozor na dostatečnou finanční rezervu

Marcel Bureš, předseda společenství vlastníků jednotek panelového domu s 24 byty probírá se sousedy postup při stanovování optimální výše záloh na energie na pravidelných schůzích SVJ. „Už na začátku roku se mluvilo o navýšení asi 30 %. Já osobně jsem to třeba zvýšil ještě víc, protože ceny se i čtyřikrát během roku mění. Máme sice stanovenou jakousi závaznou cenu, ale pořád tam jsou složky, se kterými teplárny mohou hýbat,“ popisuje Bureš pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vytápění

První znatelné cenové pohyby na trhu energií se promítly do hospodaření SVJ už v září loňského roku. „Od té doby začalo jít všechno nahoru. Začátek války na Ukrajině, ekonomická krize – to už jsou jen další stupínky. Co nejrychleji na změny reagujeme,“ doplnil Marcel Bureš pro Události247. Odhalit pozdě eventuální potíže s úhradou faktury za teplo se nevyplatí. Jak připomíná Deník, teplárny v krajním případě nevylučují, že dlužníkům uzavřou kohouty s teplem. Neplatí už, že teplárny musí zákazníka na neuhrazenou částku napřed písemně upozornit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články