Češi jsou k vakcínám v poslední době nedůvěřiví. Podepsaly se na tom dezinformační kampaně během covidu. Experti varují před hrozící epidemií černého kašle.
Černý kašel je zpátky a všechna nebezpečí s ním spojená, varoval web TN. Zpočátku obyčejný kašel se po čtrnácti dnech zhorší až v dusivé záchvaty. Někdy ani lékaři nedokáží poznat, že se jedná o pertussi, tedy černý kašel. To vyžaduje speciální PCR vyšetření. Pokud se diagnóza z výsledků stěru sliznice potvrdí, doporučují odborníci izolovat se od ostatních lidí. Především se vyhnout kontaktu s kojenci. Pro ty může mít infekce fatální následky.
„Přeočkovat alespoň každých 10 let,“ radí lékaři
Odborníci v článku TN dále zdůrazňují důležitost očkování matek během těhotenství. Doporučuje se od 27. týdne. Jen zhruba jedno procento rodiček je v porodnicích na černý kašel očkovaných, uvádí TN. Paní Lucie Kocurová z Kunčic pod Ondřejníkem se černým kašlem také nakazila. ,,Já jsem černý kašel prodělala před dvěma lety, vůbec netuším kde jsem k němu přišla. Ale ty záchvaty kašle byly dost silné, pomohla až cílená antibiotika,“ řekla Kocurová Událostem247.
Andrea Černá pracuje 25 let jako rentgenová laborantka a z praxe dobře zná nebezpečí, které představují zatvrzelí odpůrci očkování. A to pro celou populaci, jak Událostem247 zdůraznila. „Nejprve se po revoluci úplně rozpadl fungující registr očkování proti TBC. A pak covid spustil lavinu dezinformačních kampaní. ,Antivakcerstvím’ jsou postiženi i velmi inteligentní lidé, i některé mé kamarádky. Ve výsledku jde dolů celá kolektivní imunita.“
Jako za covidu: Snadný omyl při stanovení diagnózy
„Podle aktuálních dat opravdu očekáváme, že taková vlna přijde,“ potvrzuje pro Události247 eventuální epidemii černého kašle Jan Boženský, který je primářem dětského oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích. „Poslední byla v roce 2019. Když přičteme 4 roky, jsme právě uprostřed intervalu pravděpodobného výskytu: 2 – 5 let.“ Řada případů černého kašle byla podle něj v poslední době chybně diagnostikována jako opakovaný kašel.
„To znamená, že černý kašel byl i léčen ,pod obrazem’ úplně jiné nemoci. Lékaři na něj nasazovali antibiotika. Odběry se na to prozatím příliš nedělaly,“ dodává Boženský Událostem247. Primář připomíná podobně snadnou záměnu příznaků, jaká lékařům komplikovala rozhodování právě v nedávno odeznělé době covidové. „Totéž platí pro chřipku. Ze startu onemocnění prostě těžko rozeznáte, zda se jedná o respirační infekt běžný, covidový, chřipkový, nebo právě pertussi,“ zakončuje Boženský.