Poptávka Čechů po protiatomových krytech roste. Čekací lhůty jsou však dlouhé

Poptávka po protiatomových krytech je se zvětšuje. Firmy dokonce musí některé nabídky odmítat.

i Zdroj fotografie: Washington State Dept of Transportation / Flickr
                   

Podle videoreportáže TN si kvůli válce na Ukrajině začali lidé v Česku shánět protiatomové kryty. Pro ty je stanovená minimální hloubka 6 metrů pod zemí. Dále musí mít dle TN alespoň 2-3 nouzové východy, pro případ, že by se jeden z nich zavalil. Člověk v nich může přežít týden nebo i několik let, záleží na výbavě a technologiích v krytu.

Cena 80 tisíc na metr

„Aby se snížilo riziko zavalení krytu, je potřeba mít více variant vstupu a výstupu do krytu. Další vybavení krytu už záleží čistě na klientovi. Každý kryt je trochu jiný, jinak veliký a je i jinak členitý. Je to vlastně takový zmenšený byt, ve kterém můžete mít ložnici, kuchyň, technickou místnost či toaletu,“ uvedla ve videoreportáži reportérka TN Petra Staňková.

iZdroj fotografie: NAC / Creative Commons / CC BY-SA
Místnost v protiatomovém krytu

„Cena metru čtverečního krytu se pohybuje okolo 80 tisíc korun. Už se tedy nejedná o záležitost nejbohatších lidí. V souvislosti s válkou oslovují lidé často výrobce z takzvané střední vrstvy, kteří chtějí mít podobný bezpečný kryt u sebe doma na zahradě,“ sdělila dále Staňková ve vysílání TN.

„Problémem však je, že lidé si často myslí, že je to otázka několika dnů nebo hodin, kdy se kryt postaví. Tak to ale rozhodně není. Vzhledem k současné vysoké poptávce může stavba krytu trvat i rok. Navíc se jedná o složitou stavbu s bytelnou ocelovou konstrukcí,“ zakončila reportérka.

Nejen pro ochranné účely

Společnost podle Michala Terendyho nabízí širokou škálu ochranných staveb. „Primárně děláme kryty takzvaně na klíč, to znamená, že každý je jiný, přizpůsobený pozemku. Dnes nejvíce ty malé do 40 metrů čtverečních. Dále přestavujeme sklepy na kryty civilní ochrany. Nejlevnější možností je u nás zakoupení takzvaného „kufru osobní ochrany“, který obsahuje věci jako plynové masky, protichemické obleky, lékárny, malá rádia a jiné věci pro přežití, ty jsou však v současnosti vyprodané,“ uvedl pro Události247.

iZdroj fotografie: Se souhlasem společnosti Tebrix
Schéma protiatomového krytu

Společnost je v současnosti zavalená poptávkou. „Práce máme opravdu hodně, víceméně kvůli válce máme práci asi na 2-3 roky dopředu. Nabídky dokonce odmítáme. Děláme noční i denní směny, abychom poptávku dokázali zvládnout. S válkou se nám i lehce upravila klientela, jelikož nejvíce teď děláme menší a levnější kryty, které se pohybují v rozmezí 20-40 metrů čtverečních, nicméně nejdůležitější je bezpečí, takže i takový kryt obsahuje veškerou technologii k přežití“ uvedl ve videoreportáži majitel společnosti Tebrix Michal Terendy.

Kryty neslouží jen pro případ ochrany zdraví. „Lidé často podzemní prostory využívají i v době, kdy se nemusejí před ničím ukrývat. Zvou tam kamarády, popíjejí archivní víno, hrají kulečník nebo si jdou zastřílet,“ citoval Forbes Terendyho.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články