Česká armáda chystá mobilizaci odvodů, zapojit se mají tisíce lidí

Podobná školení prý probíhají každoročně. Prezident České lékařské komory Milan Kubek si prý taková pravidelná cvičení z minulosti nevybavuje.

i Zdroj fotografie: Cech.Adam / Creative Commons / CC BY
                   

Kubek také pro web Seznam zprávy uvedl, že dosud o ničem nebyl informován. Slyší o tom prý poprvé, nikdy předtím o ničem takovém neslyšel, píší Seznam Zprávy. Ani v tomto případě Kubek neví, že by se na Českou lékařskou komoru v takové věci někdo obracel. Kubek připomněl, že prezenční vojenská služba je v České republice zrušená už téměř dvacet let.

O ničem nevíme, říkají praktici

Musím říct, že se s tím také setkávám za 20 let poprvé. Domluvili jsme se, že stačí z celého kraje dva lékaři, cvičení se zúčastní dva naši kolegové z Děčína,“ uvedl pro Seznam Zprávy člen výboru Sdružení praktických lékařů Roman Houska. Armáda České republiky nicméně tvrdí, že podobné cvičení proběhlo například už v roce 2022 v Brně i ve Dvoře Králové nad Labem nebo v roce 2015 v Jihlavě. Píše o tom web CNN Prima News.

Novinkou v nastaveném formátu má být už zmíněná celoplošnost i zapojení civilních lékařů. Fotografii pozvánky na školení zveřejnil aktivista a dezinformátor Jindřich Rajchl. Jak píše web iDnes, její pravost potvrdilo několik institucí. Armáda na svém Twitteru uvedla, že cvičení proběhne u praktických lékařů ve všech krajích současně. Figuranti budou z řad vojáků z povolání a z Aktivní zálohy. Cílem je podle Armády ČR prověřit schopnosti systému pro případ potřeby.

Není to nic neobvyklého, říká expert

Cvičení má proběhnout 18. května 2023, připomíná iDnes. „Plány na zmobilizování a odvody existují a jsou průběžně aktualizovány. Samozřejmě jestliže se má něco připravovat a evidovat, tak to probíhá na základě určitého cvičení nebo nějaké praktické činnosti, ale vesměs se nejedná o to, že by byly povolávány konkrétní osoby. V podstatě se to provádí buď simulačně, nebo jen teoreticky. Toto cvičení je naprosto běžná praxe,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

Záměr na sociálních sítích zkritizoval šéf strany PRO a organizátor protivládních demonstrací Jindřich Rajchl. „Lékaři a sestry se budou školit v tom, jak odvádět civilisty v případě vyhlášení mobilizace. Kdo chce, může si jistě myslet, že je to jen takový test připravenosti. Já osobně se ale domnívám, že je to další krok v jejich plánu,“ napsal na svém facebooku. Zveřejnil také část textu, který dostali lékaři v Ústeckém kraji.

Chystá něco naše vláda? Ví něco víc?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články