Česká pošta se rozhodla zdražit. Doplatí na to důchodci, kteří si nechávají vyplácet penze v hotovosti

Senioři, kteří si chodí pro důchod na poštu, budou mít už brzy méně peněz. Může za to opatření, které pošta zavede.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Důchodci si připlatí. Tedy ti, kteří si nechávají vyplácet penze v hotovosti. Zvýšení poplatků za výplatu důchodů v hotovosti se však nevztahuje na ty, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod, psal o tom web TN. Výdaje za hotovostní výplatu důchodu v tomto případě totiž hradí Česká správa sociálního zabezpečení. U penzí přiznaných od 1. ledna 2010 hradí náklady příjemce důchodu a částka je mu odečtena z penze, píše TN.

Cena mimo sazebník

Poplatek za výběr hotovosti se od 1. září 2023 zvedne z původních 29 na 35 korun. Jedná se o zvlášť stanovenou cenu, která je mimo standardní sazebník České pošty,“ uvedla pro Události247 mluvčí České správy sociálního zabezpečení Veronika Vránková. Ten, kdo nechce platit poplatky za hotovostní výplatu důchodu, může zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet, radí web Finance.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Červnová valorizace přidá důchodcům v průměru jen 760 korun

Je potřeba vyplnit tiskopis o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu. Vyplněný, vlastnoručně podepsaný a bankou potvrzený tiskopis můžete podat u kterékoliv pobočky České zprávy sociálního zabezpečení. Výplata důchodu na účet jiné osoby, než manžela či manželky, je možná pouze v případě, že je tato osoba zákonným zástupcem, nebo byla ustanovena opatrovníkem, či zvláštním příjemcem, popř. zastupuje-li oprávněného jako tzv. člen domácnosti, dodává web Finance.

Účet se mamince nevyplatí

Penzi je možné posílat také na účet příbuzného nebo jiného člověka, ovšem jen tehdy, když byl dotyčný ustanoven jako zákonný zástupce, opatrovník nebo zvláštní příjemce, píše TN. U každého způsobu výplaty totiž platí, že je provedena po doručení žádosti, a to většinou od druhého výplatního měsíce po datu doručení žádosti i přesto, že zákon poskytuje ČSSZ na provedení změny lhůtu ještě delší.

iZdroj fotografie: abcMedia
Podle odborníků je výběr z bankomatu bezpečný způsob výplaty, který využívá stále více lidí

Moje maminka nikdy účet neměla, důchod jí vždycky nosila pošťačka, nebo si pro něj chodila na poštu, aby se dostala ven a prošla se. Ono 35 korun není sice tolik, ale když se to spočítá za rok, už se to vyšplhá na docela pěknou částku. Takže od září si maminka nechá posílat důchod na můj účet, nic jiného se teď dělat nedá, jí by se nevyplatilo mít vlastní,“ řekla Událostem247 Magda Skálová ze Znojma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články