Covid pasy v Česku končí, lidé mohou nejen do restaurací opět bez omezení. Podle epidemiologa Smejkala je zrušení opatření předčasné

Od půlnoci ze středy na čtvrtek se mohou lidé, kteří nejsou očkováni proti covidu, opět vrátit do běžného života. Odborníci z toho ale nadšení nejsou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V úterý přibylo v Česku 37 627 případů covidu, je to téměř o 20 tisíc méně než před týdnem, kdy byl nárůst rekordní , píší CNN Prima NEWS. Dalších 6674 lidí se nakazilo opakovaně. V mezitýdenním srovnání je to pokles o třetinu, informují dále CNN Prima NEWS. S covidem je v nemocnicích 3553 lidí, z toho 214 v těžkém stavu. I když počty nových nákaz pomalu klesají, podle epidemiologů přesto není dobré rozhodnutí začít s takto velkým rozvolňováním, píše CNN Prima NEWS.

Podle Kubka nemáme vyhráno

Hostem vysílání na CNN Prima NEWS byl Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Podle něj jde o zbytečný hazard a covid pasy se ruší předčasně. Epidemie rozhodně ještě není na konci a vláda neočkované pustila do restaurací o měsíc dříve. Prokazování se certifikáty v Česku přestane platit od čtvrtka. Podle Kubka se přitom Česko teprve blíží k vrcholu omikronové vlny. Lidé bez očkování se tak dostanou do restaurací, nebo na kulturní a sportovní akce, zdůraznil Kubek pro CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: S vědomím České lékařské komory / Facebook
Milan Kubek

Kubek je přesvědčen, že takto brzké rozvolňování je naprostý nesmyl. „Epidemie se z Prahy rozlila po oblastech českých, v současnosti je hospitalizováno 3,5 tisíce lidí, z toho 300 na JIP, a denně umírá 45 pacientů. Takto konec epidemie a vítězství nad covidem rozhodně nevypadá,“ uvedl dále v pořadu. Zároveň připomněl, že 40 procent všech testů je stále pozitivních. Navíc statistiky evidují 7 700 nemocných zdravotníků.

Experti se shodují, že rozvolnění je předčasné

Šéf České lékařské komory také pro CNN Prima NEWS poukázal na to, že po oznámení vlády o konci povinnosti prokazovat se covid pasem, podstatně klesl zájem o očkování. „Ti, kteří se chodili očkovat proto, aby mohli snadněji žít, už nejsou motivovaní vůbec, protože vláda opatření zrušila. Bohužel u nás se očkování zastavilo na 63 procentech, což je o 20 procentních bodů níž než ve vyspělých zemích. A ze strany vlády nevidím nejmenší aktivitu pro to, aby očkování nějak podpořila,“ uvedl dále pro iDnes.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Restaurace

Kubek zároveň pro iDnes varoval, aby lidé nevěřili tomu, že omikron je jen chřipka. „Nechoďte tam, kam nemusíte. To, že něco není zakázáno, neznamená, že to musím jako hlupák dělat,“ připomněl. Události247 se zeptaly na názor Petra Smejkala, který je hlavním epidemiologem institutu IKEM. Také podle něj je rozhodnutí vlády předčasné. „Nám přijde, a myslím, že je nás víc epidemiologů, že to je tak nějak všechno naráz. Že přece jenom rozvolnění ano, ale postupné by bylo určitě moudřejší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články