Teploty mají během tohoto týdne spadnout z 15 stupňů Celsia až na nulu. S ochlazením se zřejmě koncem týdnem objeví i sněžení.
Meteorologové ve své týdenní předpovědi slibují po většinu týdne oblačnou oblohu s deštěm. Od pátku už mohou dešťové srážky přecházet ve sníh, a to hlavně ve vyšších polohách. O víkendu přitom v Česku bylo mimořádné teplo a padaly teplotní rekordy. Místy bylo naměřeno i více než 16 stupňů nad nulou, připomínají České noviny.
Příští týden padnou teploty hluboko pod nulu
Stalo se totiž to, čeho se meteorologové už delší dobu obávali. Kolaps polárního víru neustal a v posledních dnech se naplno rozjelo stratosférické oteplování. Psal o tom web TN. Velké ochlazení přinese mrazivý vzduch, který klesne k zemskému povrchu. Evropa tak musí počítat s dalšími nepříjemnými mrazy a přívaly sněhu. Web Severe Weather napsal, že náhlé stratosférické oteplování zasáhlo polární vír už o víkendu.
Vliv na počasí v Evropě se tak projeví až za několik dnů. Podle meteorologů už je ale jisté, že opět přijdou velké mrazy. V příštím týdnu se tak musí západní a střední Evropa připravit na až mínus 10 stupňů Celsia. Podle expertů jsou sice tendence k ochlazení v Evropě mírně slabší než v Severní Americe, protože anomálie nízkého tlaku se zřejmě posune dál na severovýchod, ale pořád to stačí k tomu, aby se v březnu dostal severní proud přes Britské souostroví do centrální části kontinentu, píše Severe Weather.
Největší ochlazení přijde o víkendu
„Po pátečním přechodu studené fronty sem pronikne studený vzduch od severu a na víkend se velmi výrazně ochladí. Nejvyšší odpolední teploty se budou nejčastěji pohybovat jen do pěti stupňů Celsia a očekáváme sněhové srážky i v nejnižších nadmořských výškách. Ohlazení ale bude jen velmi přechodné. Už na začátku března půjdou opět teploty nahoru. I březen však ještě může přinést zimní comeback, a to právě i kvůli rozpadu polárního víru,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová.
Polární vír snižuje teplotu v zimě dlouhodobě a přináší také na území Evropy častější sněhové srážky. Psal o tom už dříve web Severe Weather. Polární vír je zjednodušeně velká cyklóna, která se formuje ve stratosféře a pod kterou se nachází masa studeného arktického vzduchu, vysvětluje web TN. Tento vír počasí v Evropě ovlivňuje prakticky každou zimu. Podle expertů oteplení polárního víru, které vytlačuje mrazivý vzduch směrem k povrchu, ovlivní i letos počasí v celé Evropě, dodává TN.