Do Česka se naplno vrací tuhá zima: Řidiči by měli dát pozor na bílou tmu

Následující dny bude foukat silný vítr, nasněží a v noci bude podle meteorologů opět pořádně mrznout.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před silným větrem, který zasáhl velkou část republiky. Ve vyšších polohách se začaly tvořit sněhové jazyky a místy i závěje, psal o tom web TN. Výstraha platí až do čtvrtečního podvečera. Na Sněžce dokonce meteorologové naměřili vítr o síle orkánu, píše TN.

Neohřejeme se ani o víkendu

Máme před sebou týden bohatý na srážky a vítr,“ řekla Událostem247 meteoroložka Dagmar Honsová. „Znamená to, že i když budou nejvyšší odpolední teploty v nížinách stoupat až k pěti stupňům Celsia, tak pocitová teplota se bude pohybovat pod bodem mrazu. Vydatné sněžení očekáváme především v horských oblastech, tam napadne od 50 do 80 centimetrů sněhu. V nejnižších nadmořských výškách to budou spíše srážky dešťové nebo smíšené,“ doplnila meteoroložka s tím, že tuhá zima zatím jen tak neodejde a bude se postupně vracet..

iZdroj fotografie: abcMedia
Ředitelství silnic a dálnic upozorňuje na dopravní omezení, meteorologové vybízejí k opatrnosti

V horských oblastech se pak můžeme setkat s takzvanou bílou tmou, tedy nulovou dohledností,“ dodává Honsová. Na tu by měli kvůli zvýšené nehodovosti dávat pozor zejména řidiči. Oblačno až zataženo nás čeká také o víkendu. Na většině území bude pršet, na horách pak sněžit, píše web CHMI. Nejnižší noční teploty budou v neděli 5 až 1 °C. V dalších dnech pak od jednoho do mínus čtyř stupňů. Nejvyšší denní teploty v neděli 3 až 7 °C, v dalších dnech -1 až plus čtyři stupně.

Zima jako na Sibiři

I když se předpověď může jevit jako nepříznivá, zdaleka na tom nejsou Češi tak špatně, jako například lidé z nejchladnějšího města světa. Ti si letos totiž stěžují na příliš tuhou zimu. Ve východosibiřském Jakutsku, který leží na řece Leně asi 500 kilometrů od pobřeží Ochotského moře, klesla teplota na minus 50 stupňů Celsia. Psal o tom web Aktuálně. V Jakutsku, kde žije necelý milion obyvatel, bývají zimy extrémní, doplňuje web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Jakutsku je čilý noční život, mnoho obyvatel po mrazivém denním shonu každý večer míří do barů a nočních klubů, to je prý udržuje v dobré náladě

Příčiny mrazivého počasí a následné oblevy je podle webu Snow nutné hledat v Arktidě. Právě odtud se totiž „vylévá“ ledový vzduch do jižnějších zeměpisných pásem. Nedávný výlev“ mrazivého vzduchu do severní Ameriky způsobil při střetu s poměrně teplým vzduchem nad Atlantským oceánem vznik silných tlakových níží, které pak při jihozápadním proudění pumpovaly velmi teplý vzduch ze subtropických oblastí do Evropy, píše Snow.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články